Evropski savjet odlučio je da otvori pristupne pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, ali ne i sa BiH, koja će, kako je naveo predsjednik ovog tijela Šarl Mišel, morati da postigne viši stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo. Brojne su reakcije na ovakvu odluku Evropskog savjeta.
Pristupni pregovori Ukrajini i Moldaviji; Gruziji status kandidata, a BiH mora da postigne viši stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo. Do marta bi se trebao znati taj stepen usklađenosti. Ovo su glavne poruke Evropskog savjeta sa jučerašnjeg samita u Briselu. Za predsjednika Republike Srpske ovakva odluka je kaže vrijeđanje zdravog razuma.
„Odluka je krajnje ponižavajuća za BiH i sve nas koji smo razumjeli i pokušali da radimo na evropskom putu. Posebno je sramna odluka imajući u vidu činjenicu da Ukrajina nije ni teritorijalno cjelovita, niti je stabilna. Očigledno da Evropa poslije ovoga definitivno više ne može da bude ista i ne može se hvaliti time da je održala sve svoje vrijednosti i stavove na koje se stalno poziva“, navodi Dodik.
Da odluka Evropskog savjeta predstavlja pogrešnu političku poruku, smatra i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Sve kaže dovodi do ozbiljnih sumnji u to, kakve su namjere prema BiH.
“Da li je namjera da neizabrani stranac ili Ustavni sud sa stranim sudijama modifikuje sve ono što oni smatraju da je potrebno, a nije ustavno? Pa da onda kažu da sada pregovaramo, ali da oni traže da mi sve prihvatimo to što su oni nametnuli. Da li je to način da izbjegnu Ustav i da drugom putanjom dođu do drugačijeg stanja u odnosi na onog što je propisao Ustav?”, upitala je Cvijanovićeva.
Kako je moguće da su Ukrajina i Moldavija ispred BiH, pitanje je koje je predsjednik Vlade Radovan Višković nedavno pitao i evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija. Naglašava da, koliko je BiH daleko od članstva EU, Ukrajina je još dalje.
“Otvaranje pristupnih pregovora je kupovina vremena, jer se očekuju izbori u EU, nekoliko evropskih zemalja i u SAD. Nije više ni situacija u Ukrajini glavna tema i sigurno je da je mir neophodan”, kaže Višković.
Otvoriti pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, za predsjednika parlamenta Srpske Nenada Stevandića je licemjerstvo. Sve je, kaže u funkciji geopolitičkih interesa, a ne stvaranja stabilne EU.
„ U Ukrajini napadaju na crkve, protjeruju monahe i muče sveštenike i onda se postavlja pitanje – da li je to bilo dovoljno za pristupne pregovore sa EU? Da li je to savjet da se tako radi i u BiH kako bi dobila pristupne pregovore?“, kaže Stevandić.
I svjetski lideri komentarisali su potez Evropskog savjeta. Za mađarskog premijera Viktora Orbana ovakva odluka je loša, dok je ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski pozdravio dogovor lidera EU kao “pobjedu” njegove zemlje i Evrope. Njemački kancelar Olaf Šolc sve vidi kao sanažan znak podrške Ukrajini.
Izvor: TV K3