Vrhovni sud RS odlučuje o sudbini uhapšenih inspektora

March 20, 2020, 6:20 pm

Republičko javno tužilaštvo uputilo je žalbu Vrhovnom sudu RS nakon odluke da se inspektori Nenad Grujić i Jelena Florjan, osumnjičeni za primanje 20.000 maraka mita, puste na slobodu, potvrđeno je za Srpskainfo.

Okružni sud u Banjaluci je, nakon odbijanja zahtjeva da se pomenutim inspektorima pritvor produži za još dva mjeseca, odlučio da Grujića i Florjanovu pusti uz mjere zabrane.

Tako inspektori ne smiju prilaziti svjedocima, a na prvom mjestu insajderu MUP RS Branislavu Vidiću, direktoru Srednjoškolskog doma u Banjaluci, bez koga nije bilo moguće uopšte ni uhapsiti osumnjičene. Pored toga, inspektorima je sud naložio da se ne smiju sastajati međusobno.

Tužilaštvo je tražilo produženje pritvora strahujući da će osumnjičeni inspektori, ukoliko se budu branili sa slobode, uticati na svjedoke, od kojih je većina iz redova policije, ali i da bi mogli uništiti i sakriti dokaze bitne za budući krivični postupak.

Šta kaže zakon

U skladu sa zakonom, pritvor osumnjičenima može biti određen zbog opasnosti od bjekstva, ponavljanja krivičnog djela, uznemirenja javnosti, te uticaja na svjedoke i uništavanja dokaza.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– U konkretnom slučaju, upravo zbog činjenice da su svjedoci mahom policijski službenici postoji bojazan da će osumnjičeni uticati na svjedoke, ali sud je nažalost smatrao drugačije. Nadamo se da će Vrhovni sud RS ipak zauzeti drugačiji stav – objasnio je izvor Srpskainfo.

Podsjetimo, republičko tužilaštvo nedavno je proširilo istragu protiv inspektora PU Banjaluka Nenada Grujića i Jelene Florjan, a u nastavku istrage i u pravcu otkrivanja saučesnika i prikrivača osumnjičenih, planirano je saslušanje tužioca, načelnika, zamjenika komandira, te više policijskih službenika MUP Republike Srpske.

Izvor iz istrage otkrio je da rezultati dosadašnje istrage upućuju na osnovanu sumnju da su inspektori Policijske uprave Banjaluka Grujić i Florjan, kao pripadnici „tima 1“ za borbu protiv privrednog kriminala, svoj odgovoran posao kriminalističkih inspektora, čiji je osnovni cilj bio borba protiv korupcije, iskoristili za pribavljanje lične imovinske koristi.

– U daljem toku istrage Tužilaštvo će, u saradnji sa ovlašćenim službenim licima, preduzeti sve neophodne dalje istražne radnje u cilju potpunog utvrđivanja činjeničnog stanja, te pronalaženja i otkrivanja eventualnih saučesnika i prikrivača – otkrio je izvor Srpskainfo.

Dokazi

 

Postojanje osnovane sumnje da su inspektori počinili krivično djelo koje im se stavlja na teret, primanje mita, kako se navodi, posebno proizilazi iz dokaza pribavljenih sprovođenjem posebnih istražnih radnji nadzora i tehničkog snimanja telekomunikacija, simulovanog davanja otkupnine, korišćenje prikrivenog istražioca i korišćenje informatora, te tajno praćenje i tehničko snimanje lica, transportnih sredstava i predmeta.

 

Prema dosadašnjim rezultatima istrage, osumnjičenim inspektorima na teret se stavlja da su 13. februara ove godine oko 12.30 u svojstvu inspektora MUP Republike Srpske, zaposlenih u Policijskoj upravi Banjaluka, nakon što su duži vremenski period preduzimali službene radnje u okviru svojih službenih ovlašćenja po prijavi koju su zaprimili protiv Branislava Vidića, direktora JU Srednjoškolski dom Banjaluka, i vršili izuzimanje dokumentacije iz ove javne ustanove, Jelena Florjan pozvala Vidića i saopštila mu da treba odmah da se nađu u restoranu „Sirano“.

Susret u restoranu

Vidića su u pomenutom restoranu čekali Florjan i Grujić, koji su ga odmah upitali gdje mu njegov telefon, pa kada im je saopštio da je ugašen, Grujić govori Vidiću da trpe veliki pritisak da se protiv Vidića podnese krivična prijava tužilaštvu. Grujić tada saopštava Vidiću i da su oni spremni da čitav slučaj zataškaju tako što će Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci protiv Vidića podnijeti prijavu za neko izmišljeno krivično djelo, a da će tu prijavu tužilac odbaciti u kratkom roku i da se Vidićevo ime neće spominjati u medijima, jer će oni (Grujić i Florjan) to srediti obzirom da “imaju svoje novinare”.

Osumnjičeni tada traže novčani iznos od 20.000 maraka, za koji su rekli da će biti podijeljen tako što će 10.000 maraka dati tužiocu, a po 5.000 maraka dvojici načelnika u Policijskoj upravi Banjaluka.

Predaja novca

Grujić i Florjan traže tada da Vidić novac obezbijedi i pripremi za predaju 18. februara. Dogovorenog dana, Vidić je bio opremljen označenim novčanicama u iznosu od 20.000 maraka, koje je predao Grujiću na parkingu u blizini pomenutog restorana. Predaja novca izvršena je u autu osumnjičenog inspektora, nakon čega je uslijedilo hapšenje.

Vidić je potom otišao i u sjedište Policijske uprave Banjaluka, odnosno u kancelariju 83, gdje je Florjanova uzimala izjavu kako bi završila krivičnu prijavu i proslijedila je Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka.

Finansijska istraga

Republičko javno tužilaštvo otvorilo je i finansijsku istragu protiv inspektora Nenada Grujića i Jelene Florjan, uhapšenih u akciji “Sirano”, zbog sumnje da su primili 20.000 maraka mita. Finansijskom istragom biće provjeravana imovina, ali i novac osumnjičenih, a ukoliko se utvrdi da su stečeni krivičnim djelom biće oduzeti.

(Nikola Morača, Srpskainfo – Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija) http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *