Vrelo ljeto pogodovalo vinovoj lozi u Hercegovini

August 21, 2021, 5:54 am

Vinogradari ove sezone očekuju dobar rod grožđa, a višemjesečna suša na području Hercegovine dovela je do toga da su izostale bolesti loze.

Iza vinare ova godina je bolja nego lani, a ljetna turistička sezona dodatno je dala nadu da će prodaja biti zadovoljavajuća.

Zahvaljujući smirivanju pandemije virusa korona i otvaranju tržišta uspjeli su da vinske podrume bar djelimično isprazne. Od ublažavanja epidemioloških mjera organizuju se i zabave i proslave sa većim brojem ljudi, što takođe utiče na prodaju vina.

Turistička sezona

Ranko Petijević, vlasnik porodične vinarije „Petijević“, kaže da je za vinogradare ovo bila dobra sezona.

– Bilo je dosta sunca, nije bilo padavina, pa je lozu bilo lako sačuvati. Zaštite su završene, grožđe je počelo da sazrijeva. Očekujemo da će biti dobra godina s kvalitetnim grožđem, a od takvog grožđa se prave i dobra vina – kaže Petijević.

Dodaje da i vinari imaju bolju godinu i veću prodaju vina, naročito od polovine jula, kada se zahuktala turistička sezona.

– Ova turistička sezona je dobra, ima jedno mjesec dana. Ima gostiju i prodaje. Kratko je vrijeme, tek je prodaja da valja počela od polovine jula. Nadamo se da će tako biti i do kraja avgusta, a sudeći prema ranijim godinama, i u septembru. Pandemija virusa korona poremetila je tržište u cijelom svijetu, pa i kod nas. Stanje je takvo kakvo jeste, i to treba preživjeti, izboriti se i ići dalje – navodi Petijević.

Kvalitet

Vinogradi, u ovom periodu godine, izlaze iz kritičnog perioda za razvoj biljnih bolesti plamenjače i pepelnice. Dug i sušan period ove godine doprineo je dobrom kvalitetu grožđa. Vinogradari procjenjuju da bi i rod mogao biti nešto veći. Vegetacija je proljetos kasnila, ali berba ne bi trebala mnogo kasniti. Vinogradari će prve čokote ubrati već krajem avgusta, a glavna berba grožđa očekuje se u prvoj dekadi septembra.

U najvećem vinogorju u istočnoj Hercegovini, trebinjskom „Agrofinu“, kažu da očekuju rod veći za 10 do 15 odsto. Zbog interesa domaćih i vinarija u regionu, proljetos su zasadili novih 12 hektara bijelim sortama grožđa.

Ovo preduzeće, kao i još neka vinogorja u trebinjskoj regiji, već su pozvali zainteresovane kupce da prijave količine grožđa koje žele kupiti, a u ponudi su sorte: vranac, merlo, kabarne i smederevka.

Cijena

Jedan od suvlasnika „Agrofina“, Dragan Anđelić, rekao je za Srpskainfo da i ove godine ima zainteresovanih, da su prijave već počele, a uglavnom je riječ o vinarijama iz RS i Federacije BiH, kao i predhodnih godina.

Zbog nelojalne konkurencije i uvoza grožđa, domaći vinogradari su prinuđeni da cijenu grožđa godinama drže na istom nivou, iako troškovi rastu.

– Nekad je upitna sama proizvodnja, jer su ulaganja velika, nekad je teško sačuvati grožđe da ne dođe do bolesti. Ako nemamo kvalitet, nemamo ni prihode. Ove godine će cijena biti slična prošlogodišnjoj, a neke sorte bi, možda, mogle biti skuplje za pet feninga po kilogramu – dodao je Anđelić.

BERAČI

Veća vinogorja u ovom periodu traže i sezonske radnike. Dok je ranijih godina bilo teško naći birače, pa su ih najveća vinogorja pokušavala zamijeniti mašinama za berbu, pandemija virusa korona je promijenila situaciju. Prošle godine berača je bilo, a vinogradari se nadaju da će tako biti i ove sezone.

– Ljudi su prije pandemije odlazili u Dubrovnik da rade, lani toga nije bilo, a i ove sezone je slična situacija – kaže Dragan Anđelić.

Izvor: srpskainfo

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *