Konzumirnaje alkoholnih pića većinu ljudi će odvratiti od upravljanja vozilom, međutim, postavlja se pitanje koliko će alkohol ostati u našem organizmu, odnosno kada on neće remetiti vožnju i sigurnost.
Veliki broj vozača smatra da su kratko nakon ispijenog alkohlnog pića u mogućnosti da voze, ali to naravno nije tačno, s obzirom na to da se alkohol u našem organizmu zadržava određeni vremenski period, a pretjerano samopouzdanje u ovom slučaju može izazvati brojne, ponekad i fatalne posljedice.
Kako pokazuju podaci, u Velikoj Britaniji je u periodu od 5 sati ujutru do 11 pre podne kažnjena četvrtina zaustavljenih vozača zbog vožnje u pijanom stanju (u VB je vožnja u alkoholisanom stanju preko 0,8 promila, a u našoj zemlji 0,2), što govori da se alkohol određeno vrijeme zadržava u našem organizmu, te zbog toga vozači nisu spremni za učestvovanje u saobraćaju.
Uticaj alkohola na osobu zavisi od mnogo faktora – pola, metabolizma, telesne mase, vrste alkohola koji se unosi u organizam, stresu kome ste izloženi…
Road Respect, britanska organizacija za bezbjednost saobraćaja, napravila je istraživanje u kojem je pratila konzumaciju alkohola i sposobnost za vožnju pod njegovim dejstvom. Prema dobijenim podacima iz pomenute analize, izdate su informacija koje govore koliko neko alkoholno piće ostaje u organizmu, pa shodno tome koliko se treba suzdržavati od vožnje, piše N portal.
– Čaša vina (prosječno sadrži između 11 i 14 odsto alkohola)
– Jedno piće – 3,5 sata
– Dva pića – 7 sati
– Tri pića – 10,5 sati
– Četiri pića – 14 sati
– Pet pića – 17,5 sati
– Čašica žestokog pića (prosječno sadrži 40 odsto alkohola)
– Jedno piće – 1,5 sat
– Dva pića – 3 sata
– Tri pića – 4,5 sata
– Četiri pića – 6 sati
– Pet pića – 7,5 sati
Pivo, lager (prosječno sadrži 5 odsto alkohola)
Jedno piće – 2,5 sata
– Dva pića – 5 sati
– Tri pića – 7,5 sati
– Četiri pića – 10 sati
– Pet pića – 12,5 sati
srpskainfo