Iako ne postoji zakonsko uporište za izlazak vojske na granicu BiH, pod izgovorom angažovanja inženjerskih jedinica Oružanih snaga BiH, Predsjedništvo BiH može odlučiti i uputiti Oružane snage BiH na granicu kako bi se smanjio priliv migranata, mada je pitanje da li će to i biti urađeno.
“Oružane snage, odnosno vojska, ne mogu zakonski ići na granicu, ali mogu inženjerske jedinice, a to je Savjet ministara BiH i tražio od Predsjedništva BiH. Inženjerske jedinice mogu da rade na cijelom prostoru BiH i obično se koriste za popravke puteva i takve stvari”, rekla je Dušanka Majkić, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH u starom sazivu.
Inače, Savjet ministara BiH od Predsjedništva BiH zatražiće podršku za angažovanje pripadnika inženjerskih jedinica Oružanih snaga BiH, kao i većeg broja policajaca svih MUP-ova u BiH, kako bi se zaštitio istočni dio granice Bosne i Hercegovine koji je pod najvećim pritiskom zbog migranata.
U petak nismo uspjeli saznati da li će Predsjedništvo BiH eventualno odlučiti da pošalje vojsku na istočnu granicu, ali iz nekoliko nezvaničnih razgovora sa ljudima bliskim Ministarstvu odbrane BiH može se zaključiti da je to izvjesno.
“Predsjedništvo BiH je vrhovni komandant Oružanih snaga i može odlučiti da ih pošalje na granicu iako je, po zakonu, granica u isključivoj nadležnosti Granične policije BiH. Vjerovatno će se i ići na tu varijantu s obzirom na to da je trenutno zbog velikog priliva migranata jedna vrsta vanredne situacije”, ispričao je sagovornik blizak Oružanim snagama, istovremeno dodajući da su neke druge strukture u BiH zakazale kada je u pitanju migrantska kriza.
Ukoliko bi bila i donesena odluka o angažovanju vojske na istočnoj granici, u tom slučaju oni bi mogli samo da asistiraju nadležnom Ministarstvu unutrašnjih poslova i Graničnoj policiji, koji za razliku od Oružanih snaga imaju mogućnost i nadležnost da legitimišu osobe i eventualno uhapse onoga ko krši zakon.
Prema Zakonu o odbrani BiH, Oružane snage u suštini nadležne su samo za operacije podrške miru i samoodbrani, učešće u mirovnim misijama, protivminsko djelovanje, pomoć civilima u slučaju elementarnih nepogoda i pružanje odbrane u slučaju napada.
U petak smo pokušali dobiti odgovor u Ministarstvu odbrane BiH o zakonskim mogućnostima i eventualnom angažovanju Oružanih snaga na zaštiti granice, ali do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo uspjeli u toj namjeri.
Još ranije angažovanje Oružanih snaga na granici zatražila je i Vlada Republike Srpske s ciljem da se spriječi ulazak ilegalnih migranata, a zvaničnici BiH u nekoliko navrata su rekli da je to moguće, ali da se radi o krajnjoj opciji.
Prema određenim informacijama i izjavama nadležnih, s ljepšim vremenom može se očekivati i daleko veći priliv migranata nego što je to bilo prošle godine, a u prilog tome idu i svakodnevne informacije koje dolaze sa terena. Recimo, samo u periodu od pet dana, tačnije od 26. marta do 1. aprila, Službi za poslove sa strancima prijavljena su 482 nezakonita migranta, a prva tri mjeseca ove godine prijavljeno ih je 3.805.
(Nezavisne)