Nakon što je u Ministarstvo odbrane BiH stigao zahtjev predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića da se prilikom njegovog pojavljivanja na obilježavanju 9. januara, kao Dana RS, angažuje počasna jedinica OSBiH na koju on ima pravo, kao član Vrhovne komande Oružanih snaga, što je u Ministarstvu prvobitno i odobreno, došlo je do preokreta.
Kako saznajemo, nakon pisma iz NATO štaba u BiH, da je učešće bilo kojeg pripadnika Oružanih snaga BiH u bilo kojem dijelu programa Dana Republike Srpske neustavno, Ministarstvo odbrane BiH stopiralo je svoju odluku o angažmanu Oružanih snaga BiH.
Izmijenjena je prvobitna odluka prema kojoj će sada vojni orkestar OSBiH moći učestvovati samo 8., ali ne i 9. januara.
Brigadni general Giselle M. Wilz, komandant NATO Štaba Sarajevo, navela je danas u saopštenju da je u ovom slučaju institucionalni i pravni okvir jasan.
“Sistem pukova, uključujući i Treći (Republika Srpska) pješadijski puk, uspostavljen je sporazumom sva tri konstitutivna naroda kako bi se kreirao odobreni mehanizam za njegovanje posebnih naslijeđa i tradicija. U skladu s dogovorenim, sve aktivnosti pukova moraju se odobriti kroz lanac komandovanja koji je definisan zakonima i propisima u oblasti odbrane. Ministar odbrane je bila u pravu kada nije odobrila učešće OS BiH u aktivnostima 9. januara. Pripadnici OS BiH su položili zakletvu da će braniti ustavni poredak BiH; osim toga, Zakon o odbrani jasno kaže da aktivnosti koje su u suprotnosti sa Opštim okvirnim sporazumom za mir predstavljaju osnov za smjenu s dužnosti. U ovom trenutku, učešće bilo kog pripadnika OS BiH u bilo kojem dijelu programa “Dana Republike Srpske” 9. januara predstavljalo bi kršenje Zakona o odbrani: prema zakonu, te osobe bi podlijegale disciplinskim mjerama, uključujući i otpust iz vojne službe. Njihovi postupci bi se mogli razmatrati i u kontekstu Aneksa 1A Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH”, stoji u saopštenju brigadnog generala Giselle M. Wilz, komande NATO Štaba Sarajevo.
(N1)