Dok NATO, kako tvrdi Moskva, povećava ofanzivni potencijal na zapadnim granicama Rusije i Belorusije, vojske te dve zemlje vežbaju u Srbiji.
Vojnici Rusije i Belorusije koji su došli u Srbiju na vežbu “Slovensko bratstvo” na aerodromu u Batajnici dočekani su hlebom i solju. Stigla su tri “iljušina” sa opremom, ličnim naoružanjem, borbenim vozilima, kvadovima i padobranima.
“Dokazaćemo da su vazdušno-desantne snage Rusije sposobne da u bilo kojoj tački sveta i u bilo kom trenutku ispune zadatke sa ocenom ne nižom od vrlo dobre ili odlične”, poručio je general-major Oleg Olegovič Poljgujev, zamenik načelnika Štaba vazdušno-desantnih snaga Oružanih snaga Ruske Federacije.
Na aerodromima i poligonima, tri vojske sa više od 200 ruskih, 50 beloruskih i 450 pripadnika Vojske Srbije uvežbavaće padobranske i helikopterske desante, napade na terorističke baze, izviđanje upotrebom bespilotnih letelica, sanitetske evakuacije…
“Cilj ove vežbe je da se podigne borbena i operativna sposobnost, pre svega u protivterorističkim dejstvima zajedno sa Vojskom Rusije i Vojskom Belorusije”, rekao je komandant Specijalne brigade Vojske Srbije Zoran Veličković.
Nekoliko stotina kilometara od vojno neutralne Srbije, tradicionalni partner NATO-a Crna Gora okuplja drugi blok – 700 civila i vojnika iz 32 članice NATO-a i partnera pokazaće kako se odgovara na vanredne situacije opremom koju jedna zemlja ima. Društvo će im praviti i 17 pripadnika Sektora za vanredne situacije iz Srbije. Naoružanja nema.
“Zemlja domaćin je uvek odgovorna i suverena. I ona je ta koja treba da traži pomoć. Članica NATO-a neće ići nigde gde nije pozvana. Mi vežbamo situaciju gde su bile poplave koje su pogodile Crnu Goru i zemlje regiona koje učestvuju na vežbi. Mi simuliramo situaciju u kojoj je Crnoj Gori potrebna pomoć i traži je od zemalja našeg centra. Na primer, nacija poput Srbije odgovara i dolazi da pomogne”, kaže Stefano Santomato iz Evroatlantskog centra NATO-a za koordinaciju u vanrednim situacijama.
“Važan je interes Crne Gore, NATO-a, regiona da uđe u NATO i da širi na ovom prostoru evroatlantske vrednosti koje doprinose boljitku svakog od nas”, kaže potpredsednik Vlade Crne Gore Duško Marković.
Iako zakazane dosta ranije, dve vremenski i prostorno paralelne vežbe privukle su pažnju i svetskih medija jer se događaju u atmosferi tenzija između Rusije i Zapada, koje su počele od ukrajinske krize, a danas zbog Sirije.
“I jedna i druga strana su zainteresovane da ostvare sfere uticaja, ili barem da blokiraju rivala u većem prodoru. Svaki potez koji se povlači na ovom prostoru je neuporedivo osetljiviji i tumači se sa manje tolerancije i u Moskvi i u Vašingtonu i Briselu”, kaže spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.
Srbija zvanično sarađuje sa obe strane: Sporazum o vojnotehničkoj saradnji sa Rusijom potpisala je 2013. godine, a od 2006. je u programu Partnerstvo za mir. Od 24 vežbe koje naša vojska ima godišnje, dve su sa Rusijom, a ostale sa zemljama članicama NATO-a i EU.
RTS