Vodostaj Save u Rači kod Bijeljine je 672 centimetra, a vanredna odbrana od poplava uvodi se na 750. U posljednja 24 časa na tom području Sava je porasla za 22 centimetra. U nebranjenom području u zaseoku Novi poplavljeno je poljoprivredno zemljište.
Vodostaj Save u Gradišci i Srpcu i dalje je u blagom porastu i danas je na mjernom mjestu u Gradišci iznosio 772 cm, što je za 42 cm više od kote na kojoj se uvedene vanredne mjere odbrane od poplava.
U Srpcu Sava je dostigla kotu od 891 cm, što je 49 cm manje od kote na kojoj se uvode vanredne mjere. Sava se izlila u nebranjenom dijelu opština Gradiška i Srbac. U mjestu Orubica osam domaćinstava odsječeno je od puta Dolina -Gradiška. “Imamo nebranjena područja gdje se namjerno ostavilo da u slučaju viskog vodostaja da se voda može razliti i da se na naki način izvrši kompenzacija visokog vodostaja. Nebranjena područja jesu na području Bistrice, Gašice i dijela Vrbaške gdje su ljudi samoinicijativno bez građevinske dozvole napravili određen broj stambenih objekata”, rekao je danas Zoran Latinović, načelnik štaba Civilne zaštite opštine Gradiška.
Na području Janje, Drina je sinoć poplavila nekoliko kuća u vikend-naselju , ali stanje nije alarmatno, jer se Drina na tom području izlivala ranijih godina i pri manjim protocima.
“Smirila se malo situacija, počela je i da opada 5, 6 centimetara”, kaže Sead Gruhonjić iz vikend naselja u MZ Janja. Civilna zaštita u Bijeljini upozorila je stanovništvo naseljeno uz rijeke da prati stanje radi blagovremenog preduzimanja mjera samozaštite. ”Sava je narasla od juče nekih 30 centimetara, ali generalno što se tiče tih sela: Velino selo, Balatun, Brodac- tu još ima par metara i nije došlo ni do vanredne odbrane od poplava”, kaže Mićo Mićić, šef Štaba CZ Bijeljina.
U odnosu na posljednje poplave, stanje u Srpskoj nije alarmatno i zbog značajnog ulaganja Vlade u izgradnju i rekonstrukciju nasipa i drugih objekata, zahvaljujući kreditu Evropske banke od 55 miliona dolara.
Rekonstruisano je pet kilometara savskog nasipa u Semberiji, nekoliko kanala u zapadnom dijelu Srpske, nasipi u Šamcu, a trenutno se bira izvođač za rekonstrukciju svih crpnih stanica na rijeci Savi, što će koštati 10 miliona evra.
“U toku je izgradnja obale utvrde na rijeci Bosni, zatim na rijeci Vrbas dvije utvrde i jedne na području opštine Laktaši”, izjavio je Slaviša Savić pomoćnik direktora JU “Vode Srpske”.
Nasip uz rijeku Drinu od sela Glavičice do Balatuna u Semberiji, dužine 33 kilometra, biće građen zahvaljujući kreditu Svjetske banke od 13 miliona dolara.
“Sada se radi glavni projekat i najkasnije do kraja maja počeće gradnja prve faze jer to nije projekat koji će biti završen u kratkom roku , ali će započeti u vrlo kratkom roku”, rekao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi RS Stevo Mirjanić.
Vlada je nakon poplava 2014. godine za sanaciju objekata uložila 15 miliona maraka sopstvenih sredstava.
Nakon prvobitnog kredita Evropske banke uslijediće i drugi od 19 miliona evra za izgradnju novih vodozaštitinih objekata.
(RTRS)