On je dodao i da postoji tendencija porasta Dunava u naredna četiri dana.
– Redovna odbrana podrazumijeva dnevno dežurstvo i pojačan obilazak terena, a vanredna odbrana podrzaumijeva cjelodnevno dežurstvo, znači i noćno, pojačane obilaske nasipa i raspoređivanje opreme po samom terenu – naveo je Kolaković.
Granica redovne odbrane u Novom Sadu je 450 centimetara i očekuje se da će Novi Sad sutra ući u tu zonu, a vodostaj ne bi trebalo da poraste do granice vanredne odbrane, odnosno 700 centimetara.
U Novom Sadu su u toku nedjelje održani sastanci sa predsjednicima vojvođanskih opština posvećeni tome kako reagovati na posljedice ciklona Boris koji je centralnoj Evropi donio obilne padavine i poplave, a prema rečima vlasnice jedne od vikendica na Ribarcu, Nevene Prtine, u samom gradu problem obično imaju samo oni čije su vikendice u nebranjenom području poput Ribarskog ostrva ili Kamenjara.
– Pripremim se tako što iz podruma sve sklonim da ne bi plivalo. Zasad nisam morala da sklanjam prizemlje, osim 2002., kad je bilo vode do kuhinje. Ovih godina sva sreća nije ušlo u kućicu, nadam se da neće ni sada – kaže Prtina.
Vodeni talas će biti produžen zbog otapanja snijega na Alpima, ali kako je u Vojvodini bila suša, padavine iz Evrope neće donijeti i slike sa kakvim su se suočavale Češka, Slovačka i Austrija, poručili su ranije u toku nedjelje iz Voda Vojvodine.
(Tanjug – Foto: Srna)