– Što se tiče učešća CIK, stav ljudi koji čine kolegijum je poznat. Oni bi najradije da CIK nema. Mi ćemo zahtijevati da i članovi CIK učestvuju u radu rade grupe; mislim da je to neophodno. Oni su dužni da rade zajedno s nama. Dvije političke partije koje opstruišu rad CIK (SNSD i HDZ) to rade odavno. Kako im samo ne dosadi?! Govore da da je CIK nelegitiman, da nema pravo da učestvuje. Mi se s tim ne slažemo; znamo da su bili razni sudski procesi, da je CIK legitiman – kaže Pekićeva za Srpskainfo.
Četiri principa
Šef Kluba poslanika SDP BiH, Saša Magazinović, objavio je četiri principa na kojima smatra da treba da se zasnivaju pregovori o izmjenama Izbornog zakona BiH: treba da učestvuju sve parlamentarne stranke na nivou BiH, da proces bude javan, da pregovori budu isključivo u zgradi PS BiH u Sarajevu i da bude obezbijeđen fer i pošten izborni proces uz korištenje modernih tehnologija.
– Prvi korak da u tome učestvuje i opozicija, odnosno sve parlamentarne stranke, čini mi se da je ispoštovan od strane rukovodstva doma. Žao mi je što je uopšte ovoliko vremena potrošeno u tim tzv. tajnim pregovorima, gdje ne samo da nije bilo opozicije nego ni javnost putem medija nije znala šta se dešava. Mislim da su shvatili grešku i da na ovaj način pokušavaju da je isprave – kaže Magazinović.
Za razliku od prvog prijedloga, koji je povučen, sada članovi kolegijuma oba doma iz SNSD, SDA i HDZ BiH predviđaju da u radnu grupu uđe po jednog član svakog kluba poslanika u Predstavnikom domu BiH, te po jedan delegat iz svakog kluba naroda u Domu naroda BiH, dok će Savjet ministara imenovati svoja tri predstavnika – ukupno 14 članova.
ani u ovaj proces, kao neko ko najbolje zna kako to izgleda u stvarnom životu – zaključuje Magazinović.