Najveća politička partija u Srpskoj je tako, na izborima koji su održani početkom oktobra u Republici Srpskoj dobila novih 50.000 glasova, dok je SNSD, na republičkom nivou, osvojio više od 44 odsto glasova izašlih birača.
Istovremeno, glavne opozicione stranke, SDS i PDP, na proteklim izborima ostvarili su značajno skromnije rezultate od očekivanih. Takođe, Narodni front Jelene Trivić debelo je podbacio u odnosu na rezultate koje su iz te stranke projektovali uoči izbora, a ništa bolja situacija nije ni sa kandidatima Liste “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića.
Zbog toga, mnogi analitičari ocjenjuju da je do promjene vlasti u Republici Srpskoj na opštim izborima 2026. jedino moguće da dođe u slučaju da glavne opozicione stranke uspiju da u svoje redove “prevuku” neke od partija koje se sada nalaze u koaliciji s SNSD.
– Bez obzira šta o tome mislili pojedini opozicioni lideri, vlast na sljedećim izborima opozicija može da osvoji jedino ako na svoju stranu privuče neku od stranaka koje se trenutno nalaze u vladajućoj koaliciji s SNSD – kaže za Srpskainfo politički analitičar Velizar Antić.
Koketiranje s opozicijom
Inače, prve ozbiljne trzavice na relaciji SNSD – koalicioni partneri, kao i mogućnost da neka stranka iz vladajuće koalicije pređe “u kompletu” u opoziciju, pojavile su se uoči prošlih opštih izbora. DNS je u to vrijeme, podsjećamo, otvoreno koketirao s opozicijom, a njegovi čelnici prisustvovali su skoro svim predizbornim opozicionim mitinzima.
Identična situacija bila je i saSPS Gorana Selaka, a obe navedne stranke “odstupile” su od opozicije tek nakon što su pojedini opozicionari, prvenstveno Nebojša Vukanović, ali i Jelena Trivić, poručili da “nema saradnje s onima koji su podržavali vladajući režim”.
Kako bilo, u posljednje dvije godine u javnosti su počele da kruže informacije da ni Ujedinjena Srpska Nenada Stevandića takođe nije previše zadovoljna odnosima u vladajućoj koaliciji u Srpskoj, te da bi mogao da uslijedi dramatičan zaokret u njihovoj politici. Stranka Darka Banjca, NPS, takođe je, prema tvrdnjama pojedinih dobro obaviještenih izvora iz vladajuće koalicije, već mjesecima u nemilosti kod Milorada Dodika i SNSD, pa se u političkim kuloarima sve glasnije priča o tome kako bi i oni, ako dobiju “ponudu koja se ne odbija”, bili spremni da napuste “brod” kojim kormilari Dodik.
Rascjep i pukotine
Politički analitičar Tanja Topić ocjenjuje da “postoji dosta slabih karika u vladajućem koalicionom lancu”, i to ne samo unutar koalicije, već i u, kako kaže, samom SNSD.
– Neki su odavno zauzeli startnu poziciju i čekaju pravi trenutak da se nađu na drugoj strani. Pukotine među partnerima u vladajućoj koaliciji postojale su i uoči prošlih izbora, ali je prevagnuo motiv – biti na pobjedničkoj strani – ocjenjuje Topićeva za Srpskainfo.
Najviše udara od strane najjačeg koalicionog partnera u posljednje vrijeme, kako ističe, dobila je Ujedinjena Srpska.
– Javno su se i bunili protiv tih udaraca, a sad im je na lokalnim izborima zamjereno i to da su izdali SNSD i glasali za Draška Stanivukovića. Možda bi ih se vlast još ranije “riješila” da nije beogradske zaleđine i publike koja je ostala potpuno neutralna. Ne mislim da će to biti spektakularan prelazak na drugu stranu, biće tu dosta taktiziranja i sve zavisi od raspleta događaja u narednih godinu dana i procjene ko bi mogao da bude na vlasti od 2026. – smatra Topićeva.