Vlada Republike Srpske usvojila je danas, na 94. sjednici, 24. Izvještaj Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija koji je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti, uputio predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
- izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN odnosi se na period maj – oktobar 2020. godine i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, Vlada Republike Srpske izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a u cilju razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Savjeta bezbjednosti i međunarodne zajednice.
U prvom poglavlju Izvještaja naglašava se opredijeljenost Republike Srpske za Dejtonski sporazum i naglašava potreba da druge zainteresovane strane pokažu istu opredijeljenost. Dejtonski sporazum je jedan od najuspješnijih mirovnih sporazuma u istoriji, zbog koncepta Ustava BiH koji štiti dva entiteta i tri konstitutivna naroda u BiH. BiH je često disfunkcionalna, ali osnovni razlog ne leži u Dejtonskom sporazumu, nego u odbijanju važnih aktera da ga prihvate i poštuju. BiH može biti potpuno uspješna samo ako se akteri u BiH i izvan nje budu pridržavali Dejtona.
Drugo poglavlje Izvještaja bavi se osporavanjima Dejtonskog sporazuma koji dolaze iz same BiH. SDA, najveća bošnjačka stranka, jasno je stavila do znanja da ne prihvata dejtonski kompromis. Često demonstrira svoje odbijanje Dejtona, između ostalog i u svojoj deklaraciji iz septembra 2019. godine u kojoj otvoreno poziva na ukidanje dejtonske strukture BiH. Pozivi na takozvanu „građansku” BiH u stvari su pozivi na državu kojom vladaju i kojom se vlada za najbrojniji konstitutivni narod u BiH.
U trećem poglavlju Izvještaja govori se o potrebi da se lideri u BiH zalažu za regionalnu saradnju i pomirenje. Iako Republika Srpska i njeni lideri rade na izgradnji mostova sa susjednim zemljama BiH, SDA i mnogi drugi elementi sarajevskog političkog establišmenta rade upravo suprotno.
Četvrtim poglavljem Republika Srpska naglašava svoju opredijeljenost za put BiH ka EU i ističe napredak ostvaren na polju evropskih integracija, kao i prepreke koje stoje na tom putu. Republika Srpska ostvarila je značajan napredak na usklađivanju zakona sa pravnim tekovinama EU i realizovala reforme sa ciljem postizanja napretka na evropskim integracijama. BiH takođe napreduje sa reformama i pokazala je kretanje na ostvarivanju 14 ključnih prioriteta koje je Evropska komisija istakla u svom Mišljenju o zahtjevu BiH za članstvo u EU. Međutim, dalje prisustvo visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu BiH ostaje prepreka evropskim integracijama. EU je s pravom ukazala na to da je visoki predstavnik nespojiv sa članstvom u EU.
Peto poglavlje govori o prilivu migranata u BiH koji, pored humanitarne krize, donosi prijetnju po bezbjednost BiH.
Kompletan Dvadeset i četvrti izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija dostupan je na internet stranici Vlade Republike Srpske u srpskoj i engleskoj verziji.