Vlada Srpske uputila 12. izvještaj Savjetu bezbjednosti

November 6, 2014, 4:57 pm

U izvještaju Savjetu bezbjednosti UN, koji se sastoji iz pet odjeljaka, Vlada Srpske podsjeća da su majske poplave, koje su uslijedile nakon najobilnijih padavina u BiH u posljednjih 120 godina, nanijele ogromnu štetu domovima, preduzećima, poljoprivrednim gazdinstvima i infrastrukturi u Srpskoj.

U dokumentu se napominje da je Srpska, kada je riječ o poplavama, mobilisala sve raspoložive resurse na pomoći, sanaciji i obnovi, uz transparentnost i odgovornost za prikupljena i utrošena sredstva, i da nastavlja s ekonomskim reformama sa ciljem unapređenja privrednog i investicionog ambijenta u Republici.

“Isto tako, Srpska nastavlja sa zakonskim i regulatornim reformama neophodnim za evropske integracije, bez obzira na to što je napredovanje BiH zaustavljeno nemogućnošću dogovora u drugom entitetu BiH, Federaciji BiH /FBiH/. Uz to, Srpska intenzivira borbu protiv korupcije i podiže nivo budnosti u vezi sa terorizmom”, navodi se u izvještaju.

Srpska u dokumentu naglašava da neuspjeh institucija na nivou BiH mora biti saniran, kao i da je te institucije potrebno hitno reformisati.

“Iako Ustav predviđa mali broj institucija na nivou BiH, odluke i ostale intervencije koje je OHR godinama provodio ostavile su u Sarajevu haos u obliku skupih, neefikasnih i neustavnih agencija. U julskom izvještaju Međunarodne krizne grupe /MKG/, birokratija na nivou BiH naziva se ‘zombijevskom administracijom koja obezbjeđuje puno zaposlenje državnim službenicima, ali građanima gotovo da ne pruža nikakve usluge”, podsjeća se u izvještaju.

Navodi se i da Srpska naročito radi na reformi pravosuđa na nivou BiH, u koje je, prema priznanju EU, potrebno uvesti promjene kako bi bili zadovoljeni evropski standardi.

Takođe, Republika Srpska u izvještaju Savjetu bezbjednosti UN ističe i da je odlučna da zaštiti strukturu uspostavljenu Ustavom BiH.

“Mehanizmi zaštite konstitutivnih naroda BiH sadržani u njemu su od suštinske važnosti za stabilnost zemlje. Ustavna ograničenja nadležnosti na nivou BiH su suštinska za njeno adekvatno funkcionisanje; zastoji, koji su česti u donošenju politika na nivou BiH, bili bi u manjoj mjeri mogući da je uprava na nivou BiH ograničena na njenu ustavnu nadležnost”, navodi se u dokumentu.

Srpska napominje da je Ustav BiH, takođe, važan zato što federalna struktura omogućava entitetima da usvajaju novine iz domena politika o kojima bi bilo nemoguće postići konsenzus na nivou BiH.

U izvještaju se podsjeća da je krajnje vrijeme da OHR bude zatvoren, te da su prisvojena ovlašćenja visokog predstavnika u pogledu nametanja zakona, smjene izabranih funkcionera i kažnjavanja pojedinaca bez dužnog procesa, nezakonita i podrivaju politički razvoj BiH.

“Uprkos slabljenju međunarodne podrške OHR-u posljednjih godina, OHR nastavlja sa negativnim uplitanjem u kreiranje politike u BiH, na primjer prošlogodišnjom opstrukcijom zakona kojim se realizovao opšti dogovor o državnoj i vojnoj imovini”, naglašava se u dokumentu.

Kao i u ranijim izvještajima, Srpska i u ovom napominje da Savjet bezbjednosti UN, kada je riječ o BiH, treba da prestane s primjenom Poglavlja sedam Povelje UN, koje se odnosi na djelovanje u slučaju postojanja “prijetnje miru, narušavanja mira ili akta agresije”.

“U svojim rezolucijama i drugim izvorima, Savjet bezbjednosti UN je u više navrata potvrdio da je situacija u BiH ‘mirna i stabilna’. Nakon skoro 19 godina mira u BiH – jednostavno ne postoji opravdanje za dalju primjenu Poglavlja sedam”, napominje se u 12. Izvještaju Republike Srpske upućenom Savjetu bezbjednosti UN uoči predstojeće debate o BiH, zakazane za 11. novembar.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *