Vlada Srpske: SM BiH prvo da se izjasni o aktuelnom Prijedlogu mehanizma koordinacije

June 4, 2015, 4:03 pm

Vlada smatra da je neprihvatljivo uspostavljanje nove radne grupe za izradu mehanizma koordinacije bez prethodnog izjašnjavanja Savjeta ministara BiH o Prijedlogu koji je izrađen od strane Radne grupe koja je uspostavljena odlukom Savjeta ministara BiH iz oktobra 2012. godine.

Vlada zahtijeva od Savjeta ministara BiH da razmotri i da se izjasni o još uvijek aktuelnom Prijedlogu mehanizma koordinaciije u oblasti evropskih integracija u BiH koji je izrađen od strane prethodno formirane radne grupe, te da o razlozima eventualnog odbijanja predmetnog prijedloga izvijesti Vladu Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske poziva Savjet ministara BiH i Vladu Federacije BiH da, nakon ispunjenja uslova iz prethodne tačke Zaključka, zajednički definišu korake koje je potrebno preduzeti po pitanju uspostavljanja novog mehanizma koordinacije u oblasti evropskih integracija u BiH.

Obavezuje se Generalni sekretarijat Vlade Republike Srpske da o ovom zaključku informiše Generalni sekretarijat i Kabinet predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o 26. sastanku Komisije za evropske integracije u sastavu Privremenog odbora za stabilizaciju i pridruživanje i pokušaju da se bez pravnog ovlaštenja donese odluka o izradi programa integrisanja.

Vlada Republike Srpske smatra da je nezaobilazan preduslov za izradu programa integrisanja postizanje dogovora između svih nivoa vlasti u BiH po pitanju novog mehanizma koordinacije u oblasti evropskih integracija u BiH.

Obavezuju se ministarstva i drugi republički organi uprave da ne učestvuju u bilo kakvim aktivnostima na izradi programa integrisanja koje iniciraju institucije BiH, bez prethodnog ispunjenja uslova iz prethodne tačke Zaključka.

Obavezuje se Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju da o ovom zaključku obavijesti Kabinet predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

Vlada Republike Srpske donijela je Zaključak prema kojem zahtijeva da se prilikom izrade konačne verzije Reformske agende za BiH u potpunosti uvaže izneseni stavovi i sugestije resorno nadležnih ministarstava Republike Srpske.

Vlada smatra da je, prije potpisivanja usaglašene Reformske agende za BiH, neophodno da Parlamentarna skupština BiH ponovo uzme u razmatranje Odluku o ratifikaciji Sporazuma o kreditu za razvojnu politiku poslovnog ambijenta između BiH i Svjetske banke, uzimajući u obzir da su predmetna kreditna sredstva namjenski predviđena kao podrška reformskim procesima koje sprovode nadležne entitetske institucije u BiH.

Vlada Republike Srpske prihvtila je Informaciju o realizaciji aktivnosti u vezi s popisom stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Srpskoj i BiH 2013. godine.

Stav Vlade jeste da je Jedinstveni program za obradu popisne građe popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine predložen od strane Agencije za statistiku BiH neprihvatljiv, jer nije u skladu s propisima, te treba da bude usaglašen između sve tri statističke institucije.

Stav Vlade jeste da se, u cilju poštovanja zakonitosti, iz daljeg procesa obrade podataka moraju isključiti sve popisnice koje su popunjavane suprotno odredbama Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine i Metodologije za pripremu, organizovanje i sprovođenje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine.

Vlada smatra da je neprihvatljiva upotreba probabilističkog metoda pri obradi podataka koji se odnose na utvrđivanje stalno nastanjenog stanovništva u BiH, jer se ovim metodom nasumično mijenjaju originalni odgovori na popisnicama.

Zadužuje se Republički zavod za statistiku Republike Srpske da upozna ministre iz Republike Srpske u Savjetu ministara BiH s ovom Informacijom i zaključcima Vlade Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o advokaturi Republike Srpske, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o eksproprijaciji, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privatizaciji državnih stanova.

Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stvarnim pravima, Nacrt zakona o izmjenama Zakona o upravnoj inspekciji, te Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi, saopšteno je iz Biroa za odnose s javnošću Vlade Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske zaključila je da se prilikom izrade konačne verzije Prednacrta reformske agende za BiH u potpunosti moraju uvažiti sugestije i izneseni stavovi nadležnih resornih ministarstava u Vladi Republike Srpske.
Vlada je, razmatrajući ovaj dokument, istakla da je prije njegovog potpisivanja neophodno da Parlamentarna skupština BiH ponovo razmotri i odredi se o odluci i ratifikaciji Sporazuma o kreditu za razvojnu politiku poslovnog ambijenta između BiH i Svjetske banke, s obzirom na to da su predmetna kreditna sredstva upravo i predviđena kao podrška reformskim procesima koje su već provele vlade Republike Srpske i FBiH.

U Vladi navode da je to preduslov da se odblokiraju sredstva koja pripadaju budžetu, odnosno građanima Republike Srpske u iznosu 35 miliona maraka, a na osnovu reforme poslovne registracije koju je provela Vlada.

Na sjednici Vlade je zaključeno da je neprihvatljivo uspostavljanje nove radne grupe za izradu mehanizma koordinacije bez prethodnog izjašnjavanja Savjeta ministara o prijedlogu koji je ranije izrađen, a još uvijek aktuelan, od strane Radne grupe uspostavljene odlukom Savjeta ministara iz oktobra 2012. godine.

Vlada napominje da su već postojeći prijedlog mehanizma koordinacije u dva navrata podržale Vlada i Narodna skupštine Republike Srpske.

Takođe, Vlada Republike Srpske zahtijeva od Savjeta ministara BiH da je obavijesti o razlozima eventualnog odbijanja aktuelnog prijedloga mehanizma koordinacije u oblasti evropskih integracija u BiH.

Vlada Republike Srpske smatra da je neprihvatljivo jednostrano djelovanje Savjeta ministara BiH prilikom izrade programa integrisanja i ponavlja svoju opredijeljenost da u partnerskoj atmosferi sa svim nivoima vlasti u BiH, radi na ispunjavanju uslova iz evropske agende te poziva na partnerstvo, dogovor, konsultacije i saradnju o preduzimanju narednih koraka na evropskum putu.

 

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *