Vlada Republike Srpske predložiće povećanje neoporezivog dijela dohotka sa 200 na 500 KM u sklopu mjera za povećanje plata svim radnicima u Srpskoj, potvrđeno je za Srpskainfo.
Tako Vlada planira da poslodavce rastereti poreskog opterećenja i da im stvori ambijent za povećanje plata zaposlenima.
Prosječna neto plata za maj u Republici Srpskoj iznosila je 847 KM i realno je veća za 0,6 odsto u odnosu na prethodni mjesec. Najniža plata je u građevinarstvu i trgovini i iznosi 558 KM, odnosno 622 marake.
Njaviše plate su, tradicionalno, u javnoj upravi, energetici i finansijskim djelatnostima gdje su zaposleni imali prosječne majske plate od 1.119 KM, 1.153 i 1.313 maraka.
Vlada Republike Srpske će, kako je planirano, set zakona kojim bi se uticalo na veće plate, u proceduru uputi za desetak dana.
To je potvrdio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Za nekoliko dana u parlamentu Srpske biće donesene izmjene desetak zakona, kako bi bili stvoreni uslovi za povećanje plata radnicima i u javnom i u realnom sektoru – najavio je Dodik.
On je rekao kako je želja da sa poslodavcima bude napravljen sporazum da se država odrekne jednog dijela doprinosa i naknada koje plaćaju poslodavci.
– Međutim, moramo biti sigurni da će se to vratiti radnicima, a ne da to uzmu sebi – poručio je Dodik.
On je naveo da se vode razgovori sa poslovnom zajednicom o tome i da su i oni zainteresovani.
– Vidjećete da ćemo za deset-petnaest dana u parlamentu izmeniti zakone i stvoriti uslove da se niže plate povećaju, a da visoke ostanu na istom nivou – rekao je Dodik. On je izrazio uvjerenje da će biti stvoreni i uslovi za još jedno povećanje penzija da kraja godine.
Prmijerka RS Željka Cvijanović još je optimističnija i najavljuje da će u Srpskoj uskoro prosječna plata biti čak 1.000 KM, odnosno za 153 maraka veća.
– Naš cilj jeste povećanje i vidjećete kakav paket mjera sa sprema za juli i na koji način se odnosimo prema platama. To će značiti određeno povećanje plata svima. Naš cilj je ozbiljan rast, bar do pet odsto. Stalno bilježimo rast prihoda i izvršavamo sve svoje obaveze – ističe Cvijanovićeva i dodaje da imaju čvrste dogovore sa poslovnom zajednicom, sindikatom, te sa socijalnim partnerima.
Poslodavci i sindiklaci ne žele ništa da otkrivaju, a priznaju da su u toku stalni pregovori sa predstavnicima Vlade RS.
Jedan deo predstavnika Sindikata je sumnjičav prema ideji da se svima povećaju plate.
– Bez obzira na dobru namjeru Vlade i predsjednika, ne postoji nijedan način da država natjera bilo kojeg privatnog poslodavca da poveća platu zaposlenima i onda kada država smanji poreska opterećanja – kažu ovi sindikalci.
Premijerka RS i predsednik Unije udrženja poslodavaca RS su krajem prošle godine potpisali Memorandum o zajedničkim politikama.
– Za poslovnu zajednicu i realni sektor najvažnije je da se prvi put govori o smanjenju oporezivanja rada. Dogovorili smo se da u periodu 2018-2020. oporezivanje rada svedemo na nivo koji je bio 2008 – rekao je predsjednik Unije Dragutin Škrebić.
Nije bitno ko će biti premijer
Memorandumom o zajedničkim politikama između poslodavaca i Vlade predviđeno je da, po riječima poslodavaca, smanjenje doprinosa na plate na nivo iz 2008. kada je zbirna stopa bila 52 odsto na neto plate i kada je bilo neoporezivo 250 maraka neto plate. Sada su doprinosi veći za 28 odsto, a neoporezivo je 200 maraka neto primanja. – Ako želimo da se razvijamo, ovo moramo provesti bez obzira na to ko će posle izbora biti premijer i koji ljudi će da budu ministri – ističe Škrebić.
Srpskainfo