Vlada RS isplatila minimalac za 22.000 radnika

June 3, 2020, 12:20 pm

Sindikalci i poslodavci u Srpskoj pozitivnim ocjenjuju to što je Vlada RS isplatila minimalnu aprilsku platu od 520 KM za 22.000 radnika, kojima je zbog epidemije korona virusa bio zabranjen rad.

Poručuju da je na ovaj način, prije svega, spriječeno otpuštanje radnika, jer mnoga preduzeća i dalje rade u značajno smanjenom kapacitetu.

Iz Saveza sindikata RS pozivaju poslodavce, koji još nisu podnijeli zahtjev za pomoć Poreskoj upravi RS, da to učine što prije, kako bi platu dobili i ostali radnici u Srpskoj, koji zbog zabrane nisu radili u aprilu.

Ranka Mišić, predsjednica ovog saveza, kaže da se procjenjuje da je riječ o još oko 30.000 radnika.

– Imamo informaciju da je novac obezbijeđen, i to iz Fonda solidarnosti, i to je dobro. Do sada je aprilsku platu dobilo više od 22.000 radnika, a pozivamo poslodavce da podnesu zahtjeve što prije, kako bi i ostali radnici koji imaju pravo na to do kraja sedmice dobili platu – ističe Mišićeva za Srpskainfo.

Sačuvati radna mjesta

Podsjeća da je Savez sindikata RS još u martu s Vladom RS intenzivno radio na tome šta uraditi da ne dođe do otpuštanja u vrijeme epidemije korona virusa u RS, i to za privredne subjekte koji su odlukom Vlade RS prestali da rade.

– Cilj nam je bio da se sačuvaju radna mjesta. Dogovoreno je da se svim radnicima isplate doprinosi za mart, a da se za sve ostale mjesece isplati najniža plata za radnike koji ne rade zato što im je rad zabranjen zbog Covid-19 – objašnjava Mišićeva.

Dodaje da je najniža plata, naravno, nedovoljna za preživljavanje jednog čovjeka, ali da je cilj da se sačuvaju radna mjesta i da se dobije novčana naknada, ma koliko ona bila simbolična.

– Takođe, bili smo izričiti da se taj iznos uplati direktno na račun radnika, jer naša iskustva s pojedinim poslodavcima nisu baš najbolja. Naime, kada je odlučeno da u RS plata bude povećana za 30 KM, jedan broj nesavjesnih poslodavaca je to uzeo za sebe. I sada se stvara problematična situacija, gdje neki poslodavci zatežu da je podnošenje zahtjeva komplikovano, pa dio njih ili nije predao zahtjeve ili ih je predao tek posljednjih dana – ističe Mišićeva.

Zahtjev

U Uniji udruženja poslodavaca RS objašnjavaju da se zahtjev podnosi uz obračun plate, što zavisi od datuma isplate.

– Nije riječ o nekom posebnom zahtjevu, nego o redovnom obračunu plate uz koji se traži pomoć. Zbog toga neki poslodavci još nisu podnijeli zahtjev – kaže za Srpskainfo predsjednik ove unije Saša Trivić.

Prema njegovim riječima, plata ide na račun onih radnika kojima je bio zabranjen rad i koji apsolutno nisu radili.

– Za one koji su imali smanjen obim posla, uplata ide poslodavcu, jer je on već isplatio platu, a iznos pomoći zavisi od toga u kojem je obimu poslodavcima bio smanjen posao – ističe Trivić za Srpskainfo.

Dodaje da je trenutno u fazi isplata za one radnike kojima je bio zabranjen rad i one koji uopšte nisu radili.

– Riječ je o oko 22.000 radnika, a očekujemo da će u narednih šest-sedam dana biti isplaćeno i za ostale. Poslije donošenja uredbe ko i pod kojim uslovima ima pravo na pomoć zbog smanjenog rada, uslijediće isplata za još oko 35.000 radnika – poručuje Trivić.

Rok do 10. juna

Prema podacima Ministarstva privrede i preduzetništva RS, do juče su Poreskoj upravi RS dostavljene 10.864 obrađene prijave privrednih subjekata kojima je zabranjen rad ili su potpuno prestali s radom u aprilu i koji po tom osnovu ostvaruju pravo na najnižu platu i pripadajuće doprinose za ovaj mjesec.

Iz ovog ministarstva još jednom su pozvali sva pravna lica i preduzetnike, koji su se prethodno prijavili na spisak za dodjelu sredstava za april, da se prijave i Poreskoj upravi RS prije 10. juna, jer nakon toga gube pravo na isplatu najniže plate i uplatu pripadajućih doprinosa za april ove godine.

(Maja Radoja, Srpskainfo – Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *