Redovna komunikacija između predstavnika Vlade i načelnika i gradonačelnika u RS od velike je važnosti za dobru saradnju, a time I riješavanje svih problema ukupno 64 lokalne zajednice. Godinu dana od donošenja novog zakona o lokalnim zajednicama, resorni ministar Lejla Rešić zadovljno ističke da su skoro sve opštine i gradovi uskladili sve akte sa novim zakonom. Ali bilo je i problema.
– I ono što je, možemo reći, najneujednačenija situacija, jeste primjena kolektivnih ugovora, odnosno plate u lokalnim zajednicama. Tu nismo napravili ono što je trebalo da bude učinjeno – izjavila je ministar uprave i lokalne samouprave RS Lejla Rešić.
Iz Vlade se hvale da u RS trenutno nijedna lokalna zajednica nije u blokadi, a ranije, prije donošenja novog zakona, bilo ih je šest. Predsjednik Saveza opština I gradova RS Ljubiša Ćosić ističe da ej saradnja unutar saveza odlična, kao I sa vlastima u Srpskoj ali i na nivou BiH.
– Naravno, ne bježimo od satadnje ni sa drugim nivoima vlasti. Prije svega, sarađujemo sa Savezom opština i gradova u FBiH – naveo je predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić.
Moramo da razvijamo mehanizme borbe protiv korupcije, da donosimo dobra zakonska riješenja ali I da razvijamo svijet kao građani o ovom problemu, poručila je predsjednik Vlade Željka Cvijanović. Svjesni su u Vladi da su lokalnim zajednicama najvažnija ulaganja u infratrukturne ali I projekte zapošljavanja. O tome da se zapostavljaju one opštine I gradovi u kojima su vlast opizicione stranke, Cvijanovićeva kaže da nije istina.
– Ja moram da kažem da smo mi u prethodnom nekom periodu imali dobru komunikaciju I realizovali brojne projekte, intervenisali tamo gdje se tražila određena podrška…Dakle, nema nikakvog selektivnog pristupa. Svaka opština je jednako važna RS – tvrdi predsjednik Vlade RS Željka Cvijanović.
Savez opština i gradova podržava i kancelarija OEBS-a u BiH.
(TV K3)