Na sastanku srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, potpredsjednika Vlade Republike Srpske Antona Kasipovića, ministarke finansija Zore Vidović, ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragana Lukača i zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikole Špirića sa načelnicima opština sa većinskim srpskim stanovništvom sa područja Federacije BiH, održanom 21.08.2019. godine, u Banjaluci, dogovoreno je da će Vlada Republike Srpske opštinama Drvar, Glamoč, Grahovo i Bosanski Petrovac pružiti finansijsku pomoć s ciljem realizacije infrastrukturnih projekata na području tih opština, ali i pomoći u rješavanju dijela problema sa kojima se suočavaju prilikom obezbijeđivanja neometanog izvršenja obaveza iz budžeta.
Vlada Republike Srpske donijela je zaključak kojim zadužuje Ministartsvo finansija da u Budžetu Republike Srpske za 2019. godinu, obezbijedi sredstva u ukupnom iznosu od 600.000 KM i ista doznači na račun opština sa većinskim srpskim stanovništvom na području Federacije BiH, i to: Drvaru 300.000 KM, opštini Glamoču 100.000 KM, Grahovu 100.000 KM i opštini Bosanski Petrovac 100.000 KM, navodi se u saopštenju Vlade Srpske.
USVOЈEN PRIЈEDLOG IZMЈENA I DOPUNA ZAKONA O INVESTICIONIM FONDOVIMA
Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima koje su predložene s ciljem zaštite investitora i unapređenja rada društava za upravljanje.
Zakonske izmjene i dopune odnose se na redefinisanje odredaba kojima se uređuju troškovi otvorenih investicionih fondova, u smislu razdvajanja troškova koji se plaćaju direktno iz njihove imovine od naknada utvrđenih zakonom koje plaćaju vlasnici udjela, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.
Izmjene i dopune u odnosu na postojeći zakon odnose se i na davanje ovlaštenja društvu za upravljanje da, u skladu sa zakonom utvrđenim uslovima, donese odluku o prestanku rada i dobrovoljnoj likvidaciji otvorenog investicionog fonda, kao posebne imovine bez svojstva pravnog lica.
Osim toga, izmjene i dopune odnose se i na jačanje zaštite imovine akcionara, odnosno vlasnika udjela, kroz eksplicitno definisanje odvajanja imovine investicionog fonda i društva za upravljanje, te preciziranje da ta imovina ne ulazi u likvidacionu ili stečajnu masu, te da se ne može koristiti za izmirenje potraživanja povjerilaca društva za upravljanje.
Daje se mogućnost društvima za upravljanje da vrše transakcije između fondova kojima upravljaju, pod uslovima koji nisu različiti od tržišnih i koje društvo za upravljanje mora da definiše internim aktom.
Preciziraju se i poslovi u kojima je utvrđena obaveza za izvršne direktore da zajednički zastupaju društvo za upravljanje.
Na sjednici je utvrđen i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima s ciljem daljeg razvoja tržišta dobrovoljnog penzijskog osiguranja, kao posebnog oblika dugoročne namjenske štednje, kroz afirmisanje poslodavaca da grupno uključe zaposlene u penzijski plan.
To treba da omogući dodatne penzije putem sigurne dugoročne štednje u penzijskim fondovima, te da podstakne dalji razvoj finansijskog tržišta, a time i privrede u cjelini.
Razlozi za njegovo donošenje ogledaju se u potrebi da se, osim postojeće zakonske mogućnosti pojedinačnog učlanjenja zaposlenih lica u dobrovoljni penzijski fond, stvore pravne pretpostavke za njihovo kolektivno uključivanje.
Prema predloženom rješenju, organizator penzijskog plana zaključuje ugovor sa društvom za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom, kojim se obavezuje da će za članove plana, isključivo iz sopstvenih sredstava, vršiti uplate penzijskih doprinosa na njihove individualne račune.
Predloženo rješenje dozvoljeno je samo pod uslovom spremnosti poslodavca da vlastitim sredstvima finansira penzijske doprinose svojih zaposlenih, ne uslovaljavajući takve doprinose dodatnim uplatama na teret zaposlenog.
U slučaju kolektivnog pristupanja penzijskom fondu, princip dobrovoljnosti ostvaruje se kroz pravo nesaglasnog lica da se na vlastiti zahtjev isljuči iz penzijskog plana.
Na ovaj način pojednostavljen je postupak uključivanja u dobrovoljni penzijski fond, a naročito u slučaju kada se organizuje penzijski plan za kolektive sa velikim brojem zaposlenih.
Treba imati u vidu da kolektivno uključenje u penzijski plan nije nepoznanica u razvijenim zemljama, te da to podrazumijeva da svi zaposleni po automatizmu postaju članovi penzijskog plana koji organizuje njihov poslodavac, ali da imaju mogućnost da, u svakom trenutku, istupe iz penzijskog plana.
MALE OLIMPIЈSKE IGRE OPRAVDALE POSTOЈANjE
Vlada Republike Srpske usvojila je informaciju o realizaciji projekta Male olimpijske igre Republike Srpske za školsku 2018/2019. godinu, ističući da su one i ove godine opravdale svoje postojanje i još jednom potvrdile da je to pravi put ka trajnom vezivanju učenika za sportske aktivnosti.
Sistem školskih takmičenja daje značajan doprinos razvoju pozitivnih efekata u fizičkoj kulturi i sportu Republike Srpske, a Male olimpijske igre Republike Srpske jesu faktor koji utiče na poboljšanje i unapređenje sportske kulture, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.
U saopštenju se navodi da Male olimpijske igre Republike Srpske pružaju izvanredne mogućnosti da se učenici osnovnih i srednjih škola opredjeljuju prema svojim sklonostima i sposobnostima za određeni sport.
Ove školske godine prvi put su uvedena takmičenja u šahu na sva četiri nivoa takmičenja, a u saradnji sa Džudo savezom Republike Srpske eksperimentalno je uveden džudo na republičkom nivou, napominje se u saopštenju.
S obzirom na to da se Republika Srpska 2015. godine, putem Ministarstva porodice, omladine i sporta priključila Međunarodnoj federaciji školskog sporta /ISF – International School Sport Federation/, u 2018. godini učenice Medicinske škole učestvovale su na Svjetskom prvenstvu u fudbalu u Beogradu, a ove godine učenici Ekonomske škole iz Banjaluke i učenice Gimnazije “Petar Kočić” iz Novog Grada učestvuju na Svjetskom prvenstvu u basketu u Beogradu.
U saopštenju se dodaje da je prvi ciklus Malih olimpijskih igara Republike Srpske, nakon ratnih dešavanja, realizovan školske 2002/2003. godine i da će realizacija biti nastavljena i naredne godine.
Cjelokupan ciklus Malih olimpijskih igara Republike Srpske finansira se iz budžeta Ministarstva porodice, omladine i sporta u iznosu od 322.000 KM na godišnjem nivou.
RTRS