Ovaj iznos mora biti isplaćen iz federalnog budžeta, odnosno novcem poreskih obveznika, što Vladi stvara glavobolje. Zbog toga su angažovani vrhunski pravnici koji će dati prijedlog kako izaći iz ove situacije, pišu mediji u FBiH.
Prema dostupnim podacima, oko 96 posto od 7.230 zaposlenih u organima državne službe i institucijama, čiji je osnivač FBiH tužilo je državu. To znači da je FBiH tužilo oko 7.000 zaposlenih u javnom sektoru!
Da ovaj iznos nije konačan, govori podatak prema kojem Vlada do kraja godine očekuje dodatnih 170 miliona KM utuženog iznosa na različitim nivoima. U posljednjih pet godina Vlada je bila primorana da iz budžeta isplati oko 60 miliona KM. Dalja isplata u ovakvoj situaciji će teško biti moguća.
Ova situacija stvara rezervu i kod stranih kreditora koji savršeno dobro razumiju da je dovodena u pitanje likvidnost Federacije BiH i njena kreditna sposobnost u cjelini. Jedino rješenje koje Vlada trenutno vidi kao izlaz je da se kompletan iznos pretvori u javni dug koji će biti isplaćivan u narednih 10 do 15 godina u vidu obveznica ili nekim drugim modalitetima.
Tužbe radnika u javnom sektoru počele su da pristižu u sudove od 2009. godine, i to, kako su, tvrde u vlasti, loše sačinjenih kolektivnih i granskih ugovorima. Ovi ugovoru toliko su “loše ispregovarani”, da su ostavili širok prostor zaposlenima u javnom sektoru da tuže FBiH po različitim osnovama. To se na kraju i obistinilo, a tužbe su iz godine u godinu nezaustavljivo rasle.
Tužbe su prvo podnosili prosvetni radnici, potom policija, a ostalo drugi državni službenici te radnici u javnom sektoru. Brojne su tužbe koje se odnose na iznose od svega tri KM. Među podnosiocima tužbi su i oni koji su bili zaduženi da zastupaju svoju instituciju pred sudovima. Federalni premijer fadil Novalić ocjenjuje da je ovo najveći društveni problem u FBiH, a rješenje se ne nazire./(Avaz, RTRS)