– “Alumina” je u periodu 2019. do 2021. godine imala neto dobit od 36.633.860 KM. Vrijednost cjelokupnog spornog kredita sa kamatama je 24. 185. 510 KM – pojasnio je vještak Čolić.
Prema njegovim riječima, za kompletniju analizu poslovanja “Alumine” i mogućnosti vraćanja kredita potreban je i finansijski izvještaj te firme za prošlu godinu koji još nisu dobili. Ovo rkonomsko – finansijsko vještačenje koje je uradio Čolić, pokazalo je i da je neto imovina “Energolinije”, te jemaca “Alumina”, “Alusil” i “Mehanika” po otvaranju stečaja bila sedam puta veća od kredita. Pojasnio je da je utvrdio da je zbirna kreditna sposobnost pomenutih firmi bila 71.820.000 KM.
– Tokom stečaja je utvrđeno da je ukupna imovina pomenutih firmi 297.282.296 KM, a kada se odbiju obaveze neto vrijednost je nešto više od 145 miliona. Tako da je vrijednost neto imovine bila sedam puta veća nego obaveze po pomenutom kreditu – kazao je Čolić.
On je između ostalog kazao da je utvrdio kako IRB nakon što je kredit dospio na naplatu nije preduzela sve neophodne radnje koje je imala na raspolaganju u cilju vraćanja kredita.
– Preduzete su sporazumne mjere kao što su opomene i slično, ali nije bilo prinudnih mjera – kazao je vještak Čolić.
On će u skladu sa zadatkom koji mu je dala odbrana uraditi i dopunu vještačenja kada dobije finansijske izvještaje “Alumine” za prošlu godinu.
Republičko tužilaštvo tereti Džombića za zloupotrebi službenog položaja prilikom dodjeljivanja 19,4 miliona KM kredita Investiciono – razvojne banke “Energoliniji”. Navodi se da je on bio svjestan da kredit neće moći biti vraćen zbog nesposobnosti firme. Terete ga i da je zvao tadašnjeg direktora IRB RS Milenka Pavlovića, kako bi ga ubijedio da treba da prihvati zahtjev za kredit “Energoliniji”.
Pavlović je to odbio i dao ostavku, a nakon toga je pomenuto preduzeće ponovo podnijelo zahtjev za kredit od 19,4 miliona, a Džombić je 16. februara 2012. godine potpisao odluku o odobravanju kredita.
Izvor: Glas Srpske