Sveti Ipolit Rimski je bio jedan od najvažnijih hrišćanskih teologa iz II i III vijeka.
Ipolit je hrišćanski svetitelj. Rođen oko 170. godine bio je episkop rimski i postradao je za vjeru u vrijeme cara Klaudija.
Ipolit je bio Grk iz Aleksandrije, učenik cijenjenog Irineja, jednog od najplodnijih crkvenih pisaca na Zapadu. S takvim kvalitetima Ipolit se nije mogao pomiriti sa izborom Kalista za novog rimskog episkopa. Svaki Kalistov dekret o pokajanju vidio je kao oportunistički čin i manevar za privlačenje širokih masa, spuštajući nivo moralnih zahtjeva do dna.
Kritikovao je oštro Zafirina ali se otvoreno obrušavao na Kalista stvarajući sa svojim pristalicama svojevrsnu šizmu (raskol). Njegovo nezadovoljstvo nastavljeno je tokom episkopata Urbana I kao i tokom Pontijevog upravljanja Crkvom.
Tokom 235. Ipolit i Pontijan zatvoreni su po naređenju cara Maksimina. Iako međusobni protivnici, kao robijaši našli su se u istom kamenolomu na Sardiniji. Za vrijeme robije u međusobnim razgovorima protivnici su došli do zajedničkog zaključka o svojim taštinama i sujetama, ali i o svojim ambicijama. Izmirili su se, pa Ipolit vjernicima šalje poruku: „Ostanite vjerni svojoj crkvi“.
Obojica umrli su iste godine kao mučenici. Fabijan, novi episkop grada Rima vratio je njihove mošti u Rim gdje su sahranjene istoga dana 13. avgusta 236. godine. Potomci su im oprostili ljudske slabosti i slave ih kao svece.
Kada u Rimu djevica Hrisija bi nemilostivo mučena za Hrista, tada se zastupi za nju pred mučiteljima Sveti Ipolit i izobliči mučitelje. Zbog toga protesta i on bi stavljen pod sud, suđen i osuđen na smrt. Vezaše mu i noge i ruke i potopiše ga u moru. S njime i Hrisijom postrada još dvadeset mučenika. Postrada Sveti Ipolit 269. godine, piše Magazin Novosti.
Jedan je od najvažnijih hrišćanskih teologa iz drugog i trećeg vijeka.
Vjerovanja i običaji
Zbog strašne smrti koja je zadesila ovog hrišćanina, ali i cijelu njegovu porodicu, današnji praznik smatra se praznikom svakog doma u kome vlada mir i sloga i u kome spone ljubavi povezuju roditelje i njihovu djecu.
U staroj Srbiji je postojao običaj koji se ponegdje i do danas održao da porodice danas zajedno odlaze u crkvu i pale svijeće u čast Svetog mučenika Ipolita. Svi bi trebalo da se pomole za zdravlje i da ostatak dana provedu zajedno. Vjeruje se da će članove te porodice sreća pratiti tokom cijele godine.
Čak iako ne vjerujete u ove običaje, današnji dan provedite pored svojih najmilijih. Pričajte, šalite se i smijte se. Vidjećete, ljubav će vam se vratiti stostruko!
Molitva
“Mučenik Tvoj Gospode, Ipolit, u stradanju svome je primio nepropadljivi vijenac, od Tebe Boga našega, jer imajući pomoć Tvoju mučitelje pobijedi, a razori i nemoćnu drskost demona: Njegovim molitvama spasi duše naše.”