Temperatura vazduha koja dostiže i 40 stepeni i visok UV indeks opustošili su ulice gradova u Srpskoj, ali i upalili crveni meteoalarm.
Svjesni opasnosti od jakog sunčevog zračenja građani izbjegavaju boravak na otvorenom u periodu od 10 do 17 časova. Kažu, vrućine se teško podnose, a sve obaveze trude se da završe u prijepodnevnim časovima.
“Trudim se da sve što imam obavim do podne, zaiste su visoke temperature i nemoguće je boraviti vani”, kažu Prnjavorčani.
Sličnog stava su i Dobojlije. Spas pronalaze na bazenima ili klimatizovanim prostorijama.
“Na otvorenom gotovo da i ne budem. Veći dio dana provodim u kancelariji, a obavezno uključim i klima uređaj”, kažu građani Doboja.
Građanima se preporučuje da aktivnosti smanje na minimun kao i da povećaju unos tečnosti.
Iz dobojskog Doma zdravlja kažu, najčešći simptomi sa kojima se pacijenti javljaju su vrtoglavica i simptomi toplotne iscrpljenosti, a za one koji zbog prirode posla moraju da borave na otvorenom, doktori imaju nekoliko savjeta.
“Odjeća treba da bude komotna, od prirodnih materijala. Neophodno je i unošenje dovoljne količine tečnosti, adekvatna ishrana koja treba da bude lako probavaljiva, kako se organizam ne bi dodatno opteretio varenjem teško svarljive hrane”, apeluje Milica Ristić, specijalista Urgentne medicine u Službi Hitne pomoći Doboj.
A najavljene visoke temperature pogoduju širenju požara i vatre. Zato i ove godine apeluju iz prnjavorske Teritorijalne vatrogasne jedince da građani ne pale travu i nisko rastinje na otvorenom, jer tako dovode u opasnost sebe i druge ljude, ali i ekosistem.
Veliki broj ovakvih intervencija zabilježili su tokom protekle godine, a upozoravaju, Zakonom o zaštiti od požara predviđene su i novčane kazne od 100 do 1000 KM.
“Apelujemo na građane da ne vrše spaljivanje korova i drugog poljoprivrednog otpada kako ne bi došlo do nekontrolisanog širenja vatre, odnosno nastanka požara. Iz ovakvih požara nastanu i požari velikih razmjera koji mogu daugroze ljudske živote i imovinu. U čak 90% ovakvih intervencija glavni uzročnik je čovjek. Samo svjesnim ponašanjem i brigom za okolinu možemo da spriječimo nastajanje ovakvih situacija”, kaže starješina Teritorijalne vatrogasne jedinice Prnjavor Dragan Miladinović za TV K3.
Apel stiže i iz Auto moto saveza Republike Srpske. S obzirom da je vrijeme godišnjih odmora apeluju da vozači putovanja planiraju u ranim jutranjim ili kasnim poslijepodnevnim časovima, kao i da tokom dužih putovanja prave češće pauze.
Sličan apel i iz Policijske uprave Doboj.
“Ako ljudi ne moraju, ako nije hitnoća, bolje je krneuti na put malo ranije uz češće pauze. Dva ili tri sata ne igraju nikakvu ulogu a u mnogome mogu doprinijeti da bezbnijedno stignete na odredište”, kaže načelnik PU Doboj Slobodan Radinković.
Posebno apeluju na roditelje da djecu ne ostavljaju u automobilima ni na veoma kratko vrijeme, s obzirom da se vozila na ovim temperaturama jako brzo zagriju, što može dovesti do fatalnog ishoda.
TV K3