Cijena električne energije u Republici Srpskoj jedna je od najpovoljnijih, izjavio je ovo predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković gostujući u emisiji “Stav” na našoj televiziji. Višković je govorio i borbi sa inflacijom, odnosno šta je Vlada Srpske uradila do sada.
– Republika Srpska nije veliki potrošač gasa kao energenta, ali imamo velike industrijske kapacitete koji koriste gas kao energent – izjavi je ovo predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković gostujući u emisji “Stav” na našoj televiziji.
On je rekao da je Srpska produžila ugovor sa Gaspromom. Kad je riječ o ostalim enegentima, podsjetio je na stav Vlade vezan za ukidanje akciza na naftne derivate, kada su uputili Prijedlog zakona o akcizama u BiH, kojim se predalago ukidanje akciza.
– Međutim, zbog samog ustavnog uređenja Bih i odnosa koji vladaju u Bosni i Hercegovini, to nije ugledalo svjetlost dana. Bez obzira i na tu činjenicu, cijene nafte i naftnih derivata na prostoru BiH i sa tom akcizom su nešto povoljnije nego bilo gdje drugo u oktuženju – kaže Višković.
Inače, cijena goriva u Srpskoj već je blizu 3.50 KM. Komentarišući situaciju sa problemom oko hrane konkretno pšenice, Viškovic kaze:
– Republika Srpska po pitanju pšenice ima i veće količine nego što su nam potrebne za prehranu stanovnika Republike Srpske. Mi smo zajedničko tržište sa BiH, i onda jedna velika količina naše pšenice završi i unutar entiteta Federacije BiH, tako da u tom momentu nemamo dovoljne količine za čitavu BiH – kaže Višković, dodajući da “ćemo mi obezbijediti dovoljne količine pšence za naše građane”.
Višković je rekao da se Srpska bori sa inflacijom, sa dva mehanizma – povećavanjem javne potrošnje i investicije.
– U ovom momentu Srpska ima preko dvije milijarde maraka ugovorenih investicija. Tu je Dabar, Bistrica, Buk Bijela, autoput Bijeljina – Rača, autoput Banjaluka – Prijedor, autoput koji se radi na koridoru 5C, autoput od Vukosavlja prema Brčkom… Sve su to ili ispregovarane stvari ili stvari u završnoj fazi koje će zau narednih mjesec, mjesec i po dana krenuti u realizaciju – kaže Višković.
Višković je podsjetio da je Vlada, u cilju povećanja javne potrosnje, išla sa povećanjem deset odsto plata u javnom sektoru, penziija, socijalnih davanja i drugog.
Višković: Zabranom izvoza ogrevnog drveta štitimo domaće stanovništvo
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Vlada Srpske, i uz saglasnost Vlade FBiH, putem Savjeta ministara traži zabranu izvoza oblovine, ogrevnog drveta i peleta na 90 dana da bi i u ovom sektoru zaustavili divljanje cijena i omogućili da se građani Srpske i BiH u kontinuitetu snabdiju ovim sirovinama.
Višković je rekao da ima informaciju da određene količine drveta odlaze u inostranstvo preko Luke Brčko i da tu postoje i neke bošnjačke familijarne veze, te da prethodni zahtjev Srpske za zabranom izvoza oblovine upravo zbog toga nije prošao.
– Za prva četiri mjeseca ove godine peleta je izvezeno za 9,5 miliona KM, ogrevnog drveta za oko 16 miliona KM. Kada preračunate drvo u pelet koje je ugrađeno, to je manje od deset hiljada kubika, a ogrevnog drveta je otišlo blizu 93.000 kubika. Da smo ogrevno drvo preradili u pelet i izvezli dobili bismo 33 miliona KM. Duplo više od ovih 16 miliona KM kada smo prodali ogrevno drvo – naveo je Višković.
On je rekao da se u šumskim gazdinstvima Srpske kupuje ogrevno drvo po znatno nižim cijenama u odnosu na cijene koje važe na mjestima gdje prodaju to ogrevno drvo.
– Pravimo dvostruku štetu, dajemo i siječemo našu šumu i dajemo da se neko grije našim drvetom, a da naši ljudi nemaju čime da se griju. Ne možemo to dozvoliti – naglasio je Višković za televiziju K3.
On je istakao da Republika Srpska nema problema sa snabdijevaljem električnom energijom i gasom, te je naglasio da će biti obezbijeđene i dovoljne količine brašna za njene građane.
(TV K3)