– Vlada će aktivno učestvovati u ovom procesu i onog momenta kada budemo imali sve činjenice, možemo govoriti o narednim koracima. Kako analize pokažu, mi ćemo preduzimati potrebne mjere i ostati pri stavu da cijena električne energije za domaćinstva i privredu bude neka naša prednost u odnosu na ostale – navodi Višković.
On je istakao da Srpska investitorima nudi električnu energiju po pristupačnijim cijenama i uslovima nego drugi u BiH i regiji.
– To je izazvalo pažnju mnogih investitora van Srpske koji u zadnje vrijeme sve više dolaze i traže od nas određene informacije po pitanju investicija u Republici Srpskoj – naveo je on.
Prema njegovim riječima, nije samo cijena električne energije nešto što treba da privuče investitore, većina naših opština i gradova ima svoje industrijske zone, nude povoljne uslove.
– Mnoge lokalne zajednice tako privlače strane investicije i tu se napravilo dosta pomaka. Imamo kvalitetnu radnu snagu, naši ljudi su vrijedni, radni – rekao je Višković.
On je podsjetio da je u Laktašima prije mjesec dana otvoren proizvodni pogon “Iskre” iz Slovenije.
– U Laktašima se gradi proizvodna hala na više od 5.000 metara kvadratnih za preko 400 novih radnih mjesta, iako ta kompanija već posluje na području ovog grada i već ima preko 100 zaposlenih. Imamo razgovore sa još nekoliko kompanija koje treba da dođu na prostore Republike Srpske – naveo je Višković.
Višković je rekao da su virus korona i sukob u Ukrajini doveli do toga da određene evropske multikompanije koje su imale svoje biznise na drugim prostorima na neki način mijenjaju poslovni ambijent i dolaze bliže svojoj matici. “Tu vidimo svoju šansu”, istakao je Višković.
On navodi da je poreski klin koji ima Republika Srpska povoljniji nego u regiji.
– Imamo vrijednu, radnu i disciplinovanu radnu snagu. Treba da učinimo sve što možemo da zadržimo ljude na našim prostorima. Imamo zakon o podsticajima – rekao je Višković.
On je podsjetio da se danas više ne pominju problemi poput onih da žene kada ostanu u drugom stanju dobijaju otkaz, te da je Srpska na sebe preuzela obavezu i plaćamo trudnička bolovanja.
– Sve su to neki benefiti. Ranije se bolovanja nisu refundirala i padala su na teret poslodavaca koji su onda otpuštali radnice. Preuzeli smo to – kaže Višković.
Izvor: Glas Srpske