Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Vlada ne mora donijeti odluku o iznosu minimalne plate, ali, ako to ne učine socijalni partneri, spremni su da donesu odluku zbog odgovornosti prema radnicima i građanima u Srpskoj.
Višković je naglasio da već sedam godina sindikalci i poslodavci ne mogu da donesu odluku o iznosu minimalne plate u Srpskoj, upitavši što bi oni to uradili kada im je lagodnija pozicija da bude kriv neki premijer ili Vlada, a ne oni.
– Ekonomsko-socijalni savjet postoji zbog toga da socijalni partneri sjednu i dogovore se, ali oni to ne mogu. Evo za ovih mojih sedam godina mandata nikada se nisu uspjeli dogovoriti, a ja milioniti put ponavljam – sve što se dogovore ja ću bjanko potpisati – rekao je Višković.
Neka kažu da je minimalna plata 100 KM ili 1.000 evra, Višković je dodao da će odmah da parafira i ponovio da Vlada ne mora donijeti odluku o iznosu minimalne plate, ali da je to zbog odgovornosti prema radnicima.
On je naglasio da će na kraju, ako se ne dogovore poslodavci i sindikalci, minimalna plata biti onolika koliko odredi Vlada Republike Srpske, iako je svjestan da će nakon toga ponovo biti nezadovoljnih i onih raspoloženih za kritiku, kao što je to bilo i prošli put kada je odlučeno da ona bude 900 KM.
– Kada smo donijeli tu odluku odmah su se pojavili naslovi u medijima – potop privrede, sva radna mjesta su upitna… Zatim su se igrali ciframa 25.000 radnika, 50.000 ostaće bez posla. Ništa od toga se nije desilo. Naprotiv, imamo više zaposlenih danas nego u tom periodu kad je bila aktuelna ta kuknjava – istakao je Višković.
On je rekao da Republika Srpska bilježi povećanje prosječne plate za novembar ove godine koja je iznosila 1.420 KM, te podsjetio kako su prije tri godine, kada je rečeno da će njen iznos biti 1.000 KM, bili žestoko kritikovani i predmet podsmijavanja.
– Tada su govorili kojih 1.000 KM, to je samo politička izjava, to je bomba, a mi smo skoro došli na 1.500 KM. Ko danas o tome priča!? I to, valjda, rade ‘nesposobne Vlada, ‘nesposobni premijeri, ministri’. Evo dođite na mjesto premijera i napravite više, ja ću vam čestitati. Јa znam kako je tamo raditi i poželio bih svima da dođu da rade bar mjesec dana na toj poziciji – rekao je premijer Srpske u podkastu Srne i dodao da se on ne žali, niti je obavljanje tog posla bilo kakvo moranje, već da on to doživljava kao radno mjesto na kojem radi časno, pošteno i domaćinski.
Na pitanje da prokomentariše kritike gradonačelnika Banjaluke i Bijeljine u vezi sa Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske Višković je upitao: “Kakve veze oni imaju sa indirektnim porezima?” i pojasnio da to isključivo zavisi od Vlade i predstavnika Vlade koji su u Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/.
– Kada sam došao u Upravni odbor UIO zatekao sam zablokiran koeficijent 32,17 koji se tri, četiri godine nije se mijenjao. Onda smo ušli u neku normalu i usvajali taj koeficijent raspodjele PDV-a, koji se kvartalno usvaja, znači četiri puta godišnje, odnosno tromjesečno. Međutim, ponovo se upalo u određene nesuglasice zadnjih godinu dana, ali je sada ‘zaglavio’ na 34,44.
I ti koji pričaju da su oni dobili nešto, pitam ih jesu li dobili zahvaljjući njima ili nama? Јednog dana će neko morati sjesti i to poravnati, isto kao što smo morali poravnati taj koeficijent 32,17, a tu povećanje manje od jedan odsto je preko 100 miliona. O čemu gospoda pričate? Hajde se malo smirite, malo se dozovite pameti. A to poravnanje kad se desi, to će rješavati ponovo budžet, a ne oni – rekao je premijer Višković.
Sredstva za finansiranje auto-puta koji treba da doprinese boljoj, razvijenoj, ljepšoj lokalnoj zajednici, kaže Višković, nisu “pala s neba”.
– Evo gradi se naučno-tehnološki park u Banjaluci. Svaka lokalna zajednica bi poželjela da to bude kod njih. Zašto to ne bi željelo Istočno Sarajevo, Trebinje, Bijeljina, Zvornik, Gradiška… Taj projekat košta 50 miliona KM. I vi kažete nije to za Banjaluku, vi nemate ništa sa tim, niste vi gradili.
Sagradite školu, most, Klinički centar, parking, kružne tokove, nove zgrade fakulteta, Ustavnog suda i to se ne računa, ali se računa da neko prebaci milione u vaš budžet i onda se kaže Vlada nam je dala, na primjer, 100 miliona KM – rekao je Višković u podkastu Srne.
On je naglasio da je samo u njegovom mandatu, od 2019. godine Banjaluka dobila još jedan budžet, a za pet godina dobili su milijardu i stotinu miliona. U prevodu, istakao je premijer, dobili su svake godine 220 miliona, a njihov budžet bi sad trebao biti negdje oko 205 miliona.
Predsjednik Vlade je dodao da se na posljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske mogao čuti prijedlog pojedinih opozicionih lidera, koji vole javnost i kameru, da treba napraviti fond iz kojeg bi se pomagalo borcima, oficirima, generalima protiv kojih se vode sudski postupci, iako taj fond već postoji.
– Taj fond je osnovala Vlada. Јa sam to uradio prije dvije godine i danas tamo prebacujemo 200.000 maraka. Iz Kabineta predsjednika Republike Milorada Dodika prebačeno je 300.000 maraka. Koliko ste vi prebacili? Zašto se dodvoravate tim ljudima na jedan lažan način? – upitao je Višković, dodavši da je to fond u koji svako može danas da uplati neki iznos, koliko može i koliko hoće.
Izvor: Srna