Tegeltija je naglasio da stavljanje fokusa na predmete organizovanog kriminala i korupcije podrazumijeva jačanje potencijala pravosudnih institucija da bi se efikasnije mogle nositi s tim problemom.
“Pravosuđe će, pod vođstvom VSTS-a, učiniti sve da suzi prostor za kritike o procesuiranju ratnih zločina, korupcije i organizovanog kriminala. Dobronamjerni i pošteni političari zbog naših rezultata imaće manje razloga da nas kritikuju. Oni nepošteni i nedobronamjerni političari neće biti u prilici da bilo koga kritikuju, jer će, ako postoji razlog, zakonski osnov i dokaz oni `završiti` tamo gdje im je mjesto”, rekao je Tegeltija za “Nezavisne novine”.
On je istakao da će u narednom periodu biti unaprijeđen i proces izbora i imenovanja sudija i tužilaca, s ciljem njegove maksimalne objektivizacije da bi se dobili najbolji kandidati na pozicijama za koje se raspisuju konkursi.
Komentarišući prijedlog da ubuduće VSTS ocjenjuje sve sudije i tužioce, uključujući i predsjednika Suda BiH, što do sada nije bilo moguće, Tegeltija je rekao da je njegov stav da svi nosioci pravosudnih funkcija, bez obzira na kojem su nivou i funkciji, moraju biti ocijenjeni za svoj rad i tu ne smije niko biti izuzetak.
Odgovarajući na pitanje kada pravosuđe BiH može riješiti problem starih sudskih predmeta, Tegeltija je rekao da je pravosuđe u BiH, kada je riječ o efikasnosti, ostvarilo značajan rezultat, te da je prošlu godinu završilo sa 455.000 neriješenih predmeta, koji nisu komunalne prirode, a primilo je oko 520.000 novih.
“To znači da je zaostatak pravosuđa već sad manji od jednogodišnjeg priliva novih predmeta”, naveo je Tegeltija.