Više od polovine zaposlenih u RS nema uplaćene doprinose (VIDEO)

October 23, 2017, 2:18 pm

Brojni radnici, a najčešće oni u realnom sektoru, susreću se sa problemima neuplaćenih doprinosa tokom radnog vijeka, što im prilikom odlaska u penziju stvara velike probleme. Prema podacima Poreske uprave RS, poslodavci za poreze i doprinose, zaključno sa 30. junom ove godine, duguju 583,5 miliona KM. Imajući u vidu činjenicu da je u RS zaposleno i uredno prijavljeno 282.870 radnika, računica pokazuje da ih skoro polovina nije prijavljeno jer rade na crno, bez doprinosa.

Poslodavci, čast izuzecima, često zaobilaze svoje obaveze kako bi rashode sveli na minimum, pa tako svojim radnicima uplaćuju minimalce, uskraćuju im doprinose na zdravstveno i penzijsko osiguranje. Neki kasne nekoliko mjeseci, a ima i onih koje već godinama ne uplaćuju doprinose. Sindikalci, koji su godinama upozoravali na ovo stanje, tvrde da je ovo najbolji pokazatelj da u RS postoje privilegovani, te da i sama država krši svoje zakone. Da zbog svega trpe fondovi priznaju i u resoru rada odakle ističu da se kontrolni organi moraju više pozabaviti ovim pitanjem. Milenko Savanović kaže da su pomalo krivi i radnici koji ne prijavljuju takve poslodavce jer ćutanje ne donosi promjene.

Iz Saveza sindikata na opasku ministra kažu da je nedopustivo da se zbog neuplaćivanja doprinosa krivica prebacuje na radnike jer je pitanje bruto plate u rukama poslodavaca kojima je zakon dao pravo da poreze i doprinose u ime radnika uplaćuje u fondove. Prema tome odgovornost snose isključivo kontrolni organi koji su pod okriljem Vlade RS, naglašavaju iz Saveza sindikata.

Iz Unije udruženja poslodavaca su mišljenja da treba konkretno prozvati preduzeća i poslodavce koji neodgovorno posluju kako se ne bi stekao utisak da u RS svi poslodavci ne izmiruju svoje obaveze.

Iz Poreske uprave RS kažu da je povećan broj izdatih opomena za plaćanje prijavljenih a neplaćenih obaveza kao i pokrenutih postupaka prinudne naplate. Međutim, ističu da u RS ne postoji zakonsko rješenje koje bi onemogućilo poslodavce da isplate plate, a ne uplate doprinose kao što je to regulisano u zemljama okruženja, poput Makedonije i Hrvatske. I kad se sve sabere i oduzme lako se nametne zaključak da ne postoji sistem koji će reagovati ukoliko poslodavac ne uplati doprinose za radnike. Svjesni su toga i sindikalci ali i oni koji kroje zakone pa valjda zato i pozivaju radnike da se usmjesto sistema sami brinu o sebi da ih ne bi problemi dočekali prilikom odlaska u zasluženu penziju.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *