Ljubitelje najkvalitetnijih vina i ove godine okupiće “Drugi salon žilavke”, koji će biti održan 17. avgusta u trebinjskom restoranu “Vinska galerija Vukoje”.
Na ovom događaju, namijenjenom za vrhunski hedonizam, obožavaocima dobrih vina i kvalitetnih autohtonih jela biće predstavljeno više od 70 žilavki s hercegovačkog kamena od Carskih vinograda Ušće do Crnopod polja, kod Ljubuškog.
Za ovu manifestaciju već su u prodaji ulaznice, koje se mogu kupiti u svim prodajnim i turističkougostiteljskim objektima Podruma “Vukoje”.
“Obezbijedite sebi ulaznicu za vrhunski hedonizam. Za sve informacije obratite se na broj telefona +387 66 801 116”, saopšteno je iz Udruženja građana “Salon žilavke” Trebinje.
Osim vrhunskih vina, posjetice očekuje i veliki broj autohtonih sireva te proizvoda od mesa i ribe.
“Zvjezdano gastronomsko nebo” i ove godine pripremaće Nihad Mameledžija i to od delicija autohtonih proizvoda, a koje se mogu služiti uz žilavku.
Kao i na prošlogodišnjem salonu, ovim događajem nastaviće se brendiranje Hercegovine kao vinske regije i to upravo kroz žilavku, koja je njen vinski simbol.
Svoje proizvode tom prilikom predstaviće i mali proizvođači tradicionalnih prehrambenih proizvoda i sira.
Organizator manifestacije je Udruženje “Salon žilavke” iz Trebinja, na čijem je čelu poznati vinar Radovan Vukoje.
Podsjećamo, “Prvi salon žilavke” lani je održan uz pokroviteljstvo predsjednika Republike Srpske i podršku Ministarstva trgovine i turizma, a okupio je 17 proizvođača ovog poznatog bijelog vina iz hercegovačkog kraja.
Manifestacija je uspjela da poveže vinare i mala gazdinstva koja proizvode sir i pršut.
Time je tradicija proizvodnje žilavke u ovom kraju dobila novi zamah, što je dobra poruka turistima koji dolaze u Trebinje, ali i u susjedni Dubrovnik i druga primorska mjesta.
Radovan Vukoje, direktor Podruma “Vukoje”, tada je poručio da je sorta grožđa žilavka utkana u viševijekovnu tradiciju tih krajeva i cijelog Mediterana, a vinari iz Hercegovine posljednjih godina su je ponovo vratili na vinsku kartu.
Žilavka iz Carskih vinograda na ušću rijeka Sušice i Trebišnjice pila se i na carskom dvoru u Beču, zbog čega se Trebinje može nazvati postojbinom žilavke, loze koja raste u kamenjaru.