Građani kojima treba pomoć mogu pozvati kol-centar na broj 065/ 010- 203, ostaviti lične i podatke o tome koje su im namirnice potrebne.
Za prvih par sati rada, kol centar na koji Banjalučani mogu naručiti dostavu osnovnih namirnica primio je 250 poziva.
Riječ je o akciji “Niste sami”, koju je pokrenuo Grad Banjaluka kako bi se omogućila dostava hrane i drugih namirnica starijim, bolesnim i nemoćnim osobama, dok traje epidemiološka situacija u vezi sa virusom korona.
Sistem radi svaki dan, osim nedelje, a pravo na korištenje usluga imaju stariji od 65 godina, kao i hronični bolesnici, trudnice, slabovida lica i druge zdravstveno ugrožene osobe. Cilj jeste da ove potencijalno najugroženije kategorije stanovništva ostanu kod kuće, a da im namirnice budu dostavljane u domaćinstva.
Namirnice se mogu naručivati od osam do 16 časova, a isporuka je do 18 časova. Moguće je naručiti do 15 namirnica, bez alkohola i kozmetike, i u najvećoj pojedinačnoj težini do tri kilograma. Cijena je ista kao u tržnom centru, bez dodatnih troškova dostave, a građani platiti mogu gotovinom ili karticom.
Sistem pokriva urbano područje Banjaluke u granicama do naselja Karanovac – do motela “Dragana”, do željezničke rampe u naselju Zalužani, do Pavlovca i naselja Šargovac.
– Angažovali smo 40 dostavnih vozila i verujemo da će to biti dovoljno da podmirimo sve potrebe naših sugrađana u stanju potrebe – rekli su iz kompanije “Ceger” koja se odazvala da besplatno vrši dostavu.
Za nekoliko dana u funkciji bi trebao biti i servis za dostavu lijekova istim kategorijama stanovništva, najavili su iz Gradske uprave.
I Centar za socijalni rad otvorio je 12 telefonskih linija na koje se za 24 sata javilo oko 35 lica koja su prijavila da žive sama, te koliko imaju godina. Njima je objašnjeno da mogu dobiti pomoć Centra da im se ode u kupovinu po lijekove ili namirnice.
Centar će dostavljati narudžbe po prigradskim i seoskim mjesnim zajednicama.
– Imamo četiri službena vozila koja ćemo koristiti za te svrhe i mi ćemo angažovati naše ljude za te potrebe. Ukoliko bude potrebe za povećanjem broja vozila, imamo obećanje Grada da će oni obezbijediti dodatna vozila i ljude tako što će angažovati one koji su se ponudili da učestvuju u ovoj akciji – rekli su u Centru.
Predsjednica Savjeta mjesne zajednice Mišin Han, Dražena Ajder, istakla je da su mještani u ovoj situaciji vanrednih mera izuzetno solidarni jedni prema drugima, te da mlađi uglavnom pomažu starijim komšijama.
– Meni se javilo dvoje ljudi, korisnika Centra za socijalni rad, kojima smo izašli u susret i obišli ih. U muci se poznaju junaci. Zadovoljna sam komunikacijom i saradnjom u našoj MZ – naglasila je ona.
Iako su i u zemlji i u svijetu na snazi vanredne mjere, čini se da se iz cjelokupne situacije ipak izrodilo nešto dobro, kao što je zajedništvo ljudi i želja da besplatno pomognu drugima, na šta smo, čini se, zaboravili u užurbanoj svakodnevici.
Ozbiljan pristup
Profesorku filozofije i sociologije Anu Galić pitali smo za mišljenje o situaciji kojoj svjedočimo.
– Biti sastavni dio jednog društva je za svakog čovjeka neizbježan. U ovom trenutku naše društvo počinje da djeluje po principima jedne prisnije zajednice, prije nego vještačke tvorevine, a u državi, kao najvažnijoj političkoj ustanovi civilizovanih društava, prisustvujemo upravo zaštiti društvenog poretka, u situaciji u kojoj se nalazi ne samo naše društvo nego i čitav svijet – precizira ona.
Kako napominje, sada je od izuzetne važnosti ozbiljno pristupiti svim informacijama i mjerama koje su nam uputile nadležne institucije, te ih u skladu sa dužnostima i moćima sprovoditi.
– Naravno da će karakter čovjeka i sada odigrati određenu ulogu, u smislu pojedinačnog nepoštivanja pomenutih mjera, ali samo svjesnim i dobrovoljnim djelovanjem u cilju održanja našeg društva može dovesti do očuvanja osnovnih ljudskih prava – zaključila je Galićeva.
(srpskainfo)