Novo istraživanje koje je analiziralo trendove javnog zdravlja u 195 zemalja predviđa da će demencija poharati umove 153 miliona ljudi širom svijeta do 2050. godine, što je oko tri puta više nego 2019. godine.
Utrostručenje slučajeva kognitivnih bolesti koje uključuju Alcheimerovu bolest, a koje oduzimaju pamćenje, povezano je s nacionalnim trendovima u faktorima rizika – uključujući gojaznost, dijabetes, nisko obrazovanje i pušenje, prema studiji Global Burden of Disease. Objavljena u četvrtak u časopisu Lancet Public Health, analiza je obuhvatila 195 svjetskih zemalja i teritorija.
Predviđa se da će Sjeverna Afrika, Bliski istok i istočna podsaharska Afrika doživjeti najveći porast demencije, te da će brojke rasti četiri puta. Nasuprot tome, studija je pokazala niži porast u bogatijim zemljama u azijsko-pacifičkom regionu i zapadnoj Evropi.
Žene koje žive s demencijom nastaviće premašivati muškarce 2050. godine, pokazalo je istraživanje, zbog kombinacije genetskih faktora rizika i dužeg životnog vijeka, jer rizik od demencije raste s godinama.
Ipak, prognoza putanje studije mogla bi se promijeniti ako se preduzmu odgovarajuće mjere, navodi se u popratnom komentaru u istom časopisu.
Studija daje “apokaliptične projekcije koje ne uzimaju u obzir preporučljive promjene u načinu života”, rekli su u komentaru doktori Univerzitetske bolnice Bordo Majkl Švarciger i Carole Dufouil, koji nisu bili uključeni u analizu.
Zbog svega navedenog zvaničnici nastoje osmisliti ciljanu politiku kako bi se uhvatili u koštac s rizikom od demencije, koja je sedma na listi vodećih uzroka smrti u svijetu.
Proizvođači lijekova takođe pokušavaju osmisliti terapije koje će se boriti protiv Alcheimerove bolesti, kao što je Aduhelm kompanije Biogen Inc., koji je od odobrenja u junu doživio samo minimalnu primjenu.
“Čak i skromni napredak u prevenciji demencije ili odlaganju njenog napredovanja izuzetno bi se isplatio”, rekla je glavna autorica studije Ema Nikols sa Instituta za zdravstvene metrike i evaluaciju Univerziteta Vašington u Sijetlu.
“Da bismo imali najbolji rezultat, moramo smanjiti izloženost vodećim faktorima rizika u svakoj zemlji”, pojasnila je.
Iako traženi u brojnim kompanijama, lijekovi za Alcheimerovu bolest su do sada pokazali ograničenu efikasnost u borbi protiv demencije.
Klix.ba (Foto: arhiva)