On je istakao da ovaj izvještaj analizira osnovne oblasti kao što su vladavina prava, javna uprava i ekonomske reforme i razvoj, istakavši važnost izmjena Izbornog zakona BiH, posebno u dijelu izbora delegata u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, kako bi bilo obezbijeđeno nesmetano sprovođenje izbora u oktobru.
Vigemark je naglasio da je u Izvještaju navedeno da je postignut određeni napredak kada je riječ o ljudskim pravima, ali da je u toj oblasti potrebno unaprijediti zakonske i druge okvire.
“Ovaj izvještaj ne obrađuje odgovore BiH na Upitnik Evropske komisije jer je malo vremena da se prođe kroz više od 20.000 stranica”, kaže Vigemark.
On je apelovao da politički lideri pronađu rješenje i postignu kompromis u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH.
Vigemark je rekao da je u političkom dijelu Izvještaja naglašen i značaj sprovođenja odluke koja se odnosi na izbore u Mostaru.
Govoreći o nasilju nad novinarima, on je naveo da je u proteklom periodu nastavljena praksa političkih pritisaka, zastrašivanja novinara i napada na njih.
Vigemark je istakao da je u izvještaju navedeno da nije postignut nikakav napredak u oblasti javne uprave, a fragmentacija državne službe na federalnom i kantonalnim nivoima prijeti daljoj politizaciji javne uprave.
On je naglasio da je napredak zabilježen u značajnom broju makroekonomskih indikatora i da je evidentiran napredak u oblasti poslovnog okruženja i finansijskog sektora.
Vigemark kaže da se izmjene Zakona o krivičnom postupku moraju sprovoditi u skladu sa međunarodnim standardima.
Komentarišući izjavu predsjednika Evropske komisije Žan-Klod Јunkera da će ako se EU ne proširi ponovo doći do sukoba u BiH i regionu, Vigemark je rekao da ne postoji nikakav rizik od oružanog sukoba u BiH i da nije vidio analizu koja upućuje na to.
Bevanda je naveo da izvještaj pokazuje da su institucije EU uz BiH, ali da su ključne odluke isključivo na BiH.
“Nijedna cijena nije skupa da bismo stigli u EU. Za mene i politiku koju sprovodim, EU nema alternativu i naš put vodi samo u tom smjeru. Zato, kakav god da je ovaj izvještaj i koliko god zadataka da je pred nama, moramo ići putem koji vodi ka Briselu”, istakao je Bevanda.
On je naglasio da se osnovne primjedbe koje su navedene u izvještaju odnose na pitanja u vezi sa kojim nije bilo dijaloga, kao ni političke odgovornosti da se stvari “pomjere sa mrtve tačke”.
“Takvo je pitanje izmjena Izbornog zakona BiH, a potrebno je da se organizuju opšti izbori u oktobru, kako bismo kasnije sproveli rezultate. Vremena je sve manje za taj posao, ali ne smijemo odustajati”, kaže Bevanda.
On je dodao da se ne smije odustati, kao što se nije odustalo ni od dogovora o mehanizmu koordinacije, koji je BiH olakšao komunikaciju i ojačao veze sa evropskim institucijama.
“Kako je juče rekao Han, nema besplatne karte za EU, a dodaću samo da nijedna cijena nije skupa da bismo uz tu kartu stigli u Uniju”, rekao je Bevanda.
Izvor: Srna