Tako će timovi iz Premijer lige, Primere, Bundeslige i Serije A činiti polovinu učesnika elitnog takmičenja, biće ih najmanje 16od 32.
Peti i šesti po koeficijentu će imati po dva predstavnika, a od sedmog do devetog mesta po jedan tim u LŠ.
* Prema trenutnom sistemu, španska, nemačka i engleska liga imaju po tri garantovana mesta u grupnoj fazi, dok njihove četvrtoplasirane ekipe igraju baraž za ulazak u najelitnije evropsko takmičenje. Četvrta liga po kvalitetu, italijanska, za sada ima dva garantovana mesta u grupnoj fazi, a trećepsirani tim igra u baražu.
Osvajač Lige Evrope će i ići direktno u grupnu fazu LŠ, a novina je i obračunavanje koeficijenta klubova koji će zavisiti samo od njihovog ličnog učinka, ne više i od ranga svoje lige, osim ako je individualni niži 20% od koeficijenta zemlje.
U koeficijent će biti uračunat i istorijski rezultat kluba, poeni od ranije osvajanih titula evropskih takmičenja, a najvažnije za klubove je što će dobijati više novca u oba takmičenja.
Finansijska distribucija zavisiće od četiri osnove, tu su početna nagrada, učinak u takmičenju, individualni klupski koeficijent i udeo u tržištu. Tako će sportski uspeh biti više nagrađen nego do sada, a porašće i prihodi od tržišta.
Što se tiče kvalifikacija, ostaju podeljena dva “puta”, staza šampiona i ostalih ekipa, LŠ će i dalje imati 32 kluba podeljena u osam grupa po četiri iz kojih po dva tima idu u nokaut fazu. Isto format će zadržati i LE.
Ostali detalji nisu objavljeni, ali nema sumnje da će “mali” klubovi od 2018/2019 imati znatno manje šanse da se probiju u elitno takmičenje.
Ova odluka usledila je pod pritiskom velikih klubova koji su navodno zagovarali osnivanje svog takmičenja zatvorenog karaktera nezavisno od UEFA.