Velike poplave koje su pogodile sjevernu Indiju stigle su do zidova legendarnog Tadž Mahala, što je rijetkost, a stručnjaci upozoravaju da bi moglo postati redovna pojava, jer klimatska kriza donosi sve ekstremnije vremenske prilike.
Voda iz rijeke Jamuna došla je u utorak do zidova spomenika i glavne turističke atrakcije u Indiji, pokazuju video snimci i fotografije na društvenim mrežama.
Vrt koji se nalazi iza Tadž Mahala takođe je pod vodom, ali je Arheološka služba Indije, koja je zadužena za spomenik, saopštila da Tadž Mahal nije ugrožen trenutnim poplavama, izvijestio je CNN-Njuz 18.
Stručnjaci kažu da je rijetkost da poplavne vode dospiju do spoljnih zidova kompleksa, koji je u 17. vijeku u blizini grada Agre u severnoj državi Utar Pradeš sagradio mogulski car u čast svojoj ženi koja je rano umrla.
Tadž Mahal posjete milioni turista svake godine.
Poplave su redovna pojava u ovom dijelu Indije tokom sezone monsuna od juna do septembra, ali stručnjaci kažu da klimatske promjene povećavaju njihovu učestalost i jačinu.
Rijeka Jamuna, pritoka Ganga, dostigla je najviši nivo u istoriji, saopštile su vlasti prošle nedelje. Desetine ljudi je stradalo u velikim poplavama, a hiljade su evakuisane.
Indija je jedna od zemalja koje su najteže pogođene klimatskom krizom, prema podacima Međuvladinog panela za klimatske promjene.
Nekoliko dijelova sjeverne Indije, uključujući Agru, i dalje je izloženo velikom riziku od poplava u narednim nedjeljama zbog neprestanih obilnih padavina, saopštile su vlasti.
(agencije)