Velika očekivanja od Oreškovića

December 25, 2015, 1:43 pm

“Od srca želim svih Hrvatima u dijaspori i domovini srećan Božić, puno sreće i ljubavi, nadam se da će 2016. biti sjajna godina za sve nas. U sljedećoj godini očekujem puno uspjeha”, rekao je Orešković.

Inače, uprkos božićnim praznicima izbor Oreškovića za mandatara i dalje pobuđuje pažnju hrvatske javnosti. Dok su politika i građani podijeljeni – ljudi iz svijeta biznisa sa zadovoljstvom su dočekali mandatara iz svojih redova.

U jednom se, ipak, slažu – očekivanja od mandatara Oreškovića su ogromna. Ukoliko se, međutim, želi sprovesti ono što su političari, koji su ga predložili obećali biračima, moraće biti spreman na teške i bolne poteze.

Evropska komisija čeka mjere koje će dugoročno osigurati stabilnost budžeta. Zagrebački Jutarnji list, naime, piše da novu hrvatsku vladu čeka velik i težak posao, bez obzira na to ko će je sastaviti i kakvo će biti njeno ideološko opredjeljenje.

Odnos prema Crkvi, porodici i neke druge vrijednosti nije nešto o čemu se razmišlja u Briselu kada se govori o stvaranju neke vlade u nekoj državi članici, pa tako i u slučaju Hrvatske.

Ionako unutar EU postoje velike razlike između država po tim pitanjima i ne postoji jedan jedinstveni evropski obrazac. Ono što Brisel očekuje je da vlada krene u dugo odgađane reforme koje će osigurati održiv privredni rast te smanjenje prekomjernog deficita i javnog duga.

Istina je da je prethodna vlada na samom kraju svog mandata uspjela trend okrenuti u pozitivnom smjeru pa tako i prvi put zabilježiti privredni rast i izlazak iz recesije. To je priznala i Evropska komisija. Ipak, taj trend predviđenog rasta nije dovoljan da bi se znatnije osjetio izlazak iz recesije. Za to su potrebni dodatni napori, piše hrvatski dnevnik.

Hrvatska je ove godine u zadnji čas izbjegla aktiviranje postupka prekomjernih ekonomskih neravnoteža, ali se one mogu aktivirati u bilo kojem trenutku u kojem bi Evropska komisija procenila da se ne preduzimaju mjere za suočavanje s tim problemom.

Hrvatska neće uspjeti da postigne postavljene ciljeve iz postupka prekomjernog deficita, a još manje za smanjenje javnog duga. Kako su i neke druge države EU imale problema s tim ciljevima, a prema njima Evropska komisija nije bila blagonaklonjena, može se očekivati da će EU i s Hrvatskom krenuti u razgovore o novim ciljevima. No, i za to će tražiti ne samo najavu konkretnih mjera, nego i njihovu primjenu.

Ističe se, međutim, da mjere koje traži Evropska komisija nisu one reforme koje su se spominjale tokom predizborne kampanje i pregovora o stvaranju vlade. EU očekuje od Hrvatske da se fokusira na dugoročne i održive, a ne samo na neke ad hok jednokratne mjere.

One se tiču i poreske politike i penzijskkog i zdravstvenog sistema, a pogotovo načina vođenja poduzeća u javnom ili državnom vlasništvu čije su loše vođenje i gubici znatno pridonijeli povećanju javnog duga. Ako je podjela rukovodećih mjesta u takvim kompanijama zaista bila predmet trgovine između političkih stranaka prilikom pregovora o stvaranju vlade, to nije dobra najava jer je EU upozorila da to treba biti transparentno i zasnovano na kompetencijama kandidata, a ne političkoj podobnosti.

Za novu vladu, piše Jutarnji, nema nepoznanica jer su preporuke koje je EU dala Hrvatskoj javne i jasne pa bi o tome trebalo brinuti i prilikom sklapanja programa nove vlade. I dalje važi upozorenje iz EU da su predizborna obećanja jedno, a realnost drugo pa zato čekaju da vide kakav će biti program nove vlade i, pre svega, kako će izgledati proračun.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *