Na događaju će sudjelovati više od 1.200 učesnika iz 34 NATO savezničke i partnerske zemlje.
Vježba se organizuje u svrhu provjere sposobnosti civilnih i vojnih struktura u Bosni i Hercegovini za planiranje velikih vježbi, resursa kao i provjera kapaciteta za odgovor na nesreću. NATO i partnerske zemlje vježbaju mehanizme za reagovanje u situacijama katastrofe, koje imaju za cilj poboljšati njihovu sposobnost efikasne saradnje u hitnim situacijama.
Izbor kombinovanog scenarija poplave i zemljotresa povezan je s tipom geoloških i ekoloških izazova sa kojima se suočava Bosna i Hercegovina. Nažalost, ova zemlja se već suočavala sa prirodnim katastrofama. Poplave i klizišta uništili su velike dijelove Bosne i Hercegovine 2014. godine. Više od 40 zemalja i nekoliko međunarodnih organizacija pružilo je podršku u tim kriznim trenucima. Na zahtjev Ministarstva bezbjednosti, civilni tim NATO-a bio je raspoređen u Bosni i Hercegovini u julu 2014. godine.
Ministar bezbjednosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić ističe da Bosna i Hercegovina danas želi pomagati drugima u nevolji.
„Ministarstvo bezbjednosti BiH i druge ključne institucije i na svim nivoima u Bosni i Hercegovini čine napore za jačanje kapaciteta prvog i specijalističkog odgovora na nastalu nesreću, kao i uspostavu potrebnih struktura i adekvatnih ljudskih i materijalnih rezervi za pomoć drugima. Posebno želimo jačati regionalnu saradnju i regionalni odgovor na eventualne prirodne katastrofe” – izjavio je Mektić.
Vježba će se sastojati od sljedećih faza:
Faza 1. (24. – 26. septembar 2017.): dolazak timova u zemlju domaćina, organizacija operacija na terenu, pripreme i obuka, uključujući komandno-štabnu vježbu korištenjem tehnologije virtuelne realnosti. Ova vježba će zvanično biti otvorena 25. septembra uz zvaničnu ceremoniju.
Faza 2. (27. – 28. septembar): dvodnevna vježba na terenu, uključujući noćne operacije i sastanke o evaluaciji preduzetih akcija.
Faza 3. (29. – 30. septembar): ceremonija zatvaranja, statički prikaz, konferencija za medije i odlazak timova.
Ovo je sedamdeseta terenska vježba koju je sproveo Evro-atlantski koordinacijski centar za odgovor na katastrofe (EADRCC) od 2000. godine, a prvi put da je domaćin vježbe Bosna i Hercegovina.
NEZAVISNE NOVINE