U Inicijativnom odboru, na čiji prijedlog je 12. juna prošle godine osnovano ovo tijelo, ni poslije više pokušaja da se krene sa nulte tačke, nemaju, kažu, nikakvu informaciju iz Ministarstva životne sredine, koje je zaduženo za koordinaciju, o tome gdje je zapelo.
Doktor Zorka Vukmirović, član odbora SANU i jedan o potpisnika zahtjeva za utvrđivanje naučne istine o posljedicama NATO agresije, upozorava da ovo kašnjenje ima višestruke posljedice.
Ona napominje da se ne odgađa samo utvrđivanje činjenica o šteti po zdravlje i životnu sredinu, nego i realizovanje inicijativa koje je podržala i država.
Јedna od njih je, kako navodi, da vojnici i civili koji su bili na radnim mjestima u momentu bombardovanja ili su učestvovali u sanaciji štete budu stavljeni pod poseban režim kontrole zdravlja i socijalne zaštite u slučaju invaliditeta kao posljedice boravka u ratnim zonama.
Potpisnici Inicijative za naučnu istinu o posljedicama NATO bombardovanja svojevremno su se prvo obratili Ministarstvu za rad koje je, prema riječima Vukmirovićeve, podržalo apel da vojnici i civili iz zona dejstava agresora budu stavljeni pod zdravstveni nadzor.
Nastavak je bio formiranje Koordinacionog tijela, ali sporazum o njegovom osnivanju još nije ozakonjen.
Vukmirovićeva navodi da je Skupština Srbije prije nešto više od godinu dana formirala komisiju, koja bi trebalo da koristi praksu Italije, gdje je isplaćena odšteta vojnicima, učesnicima mirovnih misija u ratnim zonama, kojima je oštećeno zdravlje.
– Skupština bi trebalo da donese i zakon o socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti vojnika i dobrovoljaca na osnovu kojeg bi bio tretiran svaki slučaj – navodi Vukmirovićeva.
Ona naglašava da bez naučnih dokaza ne mogu biti dokazane sumnje da je porast obolijevanja od karcinoma koji se sada otkriva kod 32.000 ljudi godišnje u Srbiji, zatim autoimunih bolesti, steriliteta i drugih oboljenja bar dijelom posljedica upotrebe municije sa osiromašenim uranijumom i ekološke katastrofe izazvane bombardovanjem fabrika.
Kako napominje Vukmirovićeva, rezultati dosadašnjih istraživanja, sve i da je metodologija validna, nisu skupljani u jedinstvenu bazu.
– Pokretanje nacionalnog projekta za utvrđivanje naučne istine i donošenje odgovarajućih zakona, bio bi pravi odgovor države, kojim bi trebalo da se obilježi 20 godina NATO agresije na Srbiju – navodi Vukmirovićeva.