Cijena ulaznice iznosi četiri KM. Predstavu su po tekstu Tene Stivičić prije tri godine na scenu postavili režiseri Belinda Božičković i Duško Stanivuk i od tada je podjednako prihvaćena i među strukom i među publikom.
Tome svjedoče festivalske nagrade i pune sale, a da će Dom omladine biti popunjen i večeras, ne sumnjaju u Dis teatru.
Inače, kako je za “Nezavisne” kazao Novica Bogdanović, umjetnički direktor Dis teatra, ovo pozorište se humanitarnim akcijama “Srcem za Sofiju” i “Svim srcem za Milana” pridružilo u toku nedavno završenog “Aplauz festa”. Disovci su, otkriva Bogdanović, već skupili oko 700 KM, a iznos će svakako biti veći s obzirom na to da, pored “Terapije”, u ponedjeljak igra i predstava “Malo morgen”.
“Naše pozorište je dio grada i dio vremena u kojem živimo, pa imamo i sluha za te stvari onoliko koliko mi možemo i kad možemo”, istakao je Bogdanović, kazavši da je predstava “Terapija” jedna od četiri čiji će prihodi od ulaznica biti uplaćeni u fond za Sofiju i Milana.
Publika koja gledanjem komada odluči da večeras pomogne bolesnim mališanima moći će da sazna sve o mladom bračnom paru koji prolazi kroz težak period.
Predstava odgovara na mnoga pitanja: šta da radimo kad ne možemo s nekim, ali ne možemo ni bez te osobe, zašto je sve u početku lijepo, a poslije počinjemo da se podrazumijevamo jedni drugima, itd.
“‘Terapija’ je predstava koja svaki put donese nešto novo s obzirom na razmjenu koju glumci dobiju iz publike, a publika uvijek donese neku svoju energiju. Inače, pozorište i jeste nešto što je čin trenutka”, otkrio je Bogdanović.
Koliko je, s druge strane, ova predstava na ličnom i profesionalnom planu pomogla njenom akteru, te koliko je zadovoljan što nakon tri godine uspješnog života ona može da bude od pomoći i u humanitarnim događajima, prokomentarisao je glumac Bojan Kolopić.
“Pre svega, moram reći da sam ponosan na Duleta, Belindu i Smiljanu, zato što smo uz pomoć Dis teatra uradili predstavu koja puni salu već tri godine. Osećam veliku radost svaki put kad igramo, a još nekoliko repriza i imaćemo pedeseto izvođenje, što je svakako uspeh za predstavu. Što se tiče humanitarnog igranja, mislim da je dužnost svakog od nas da pomogne čoveku do sebe koliko može”, bio je jasan Kolopić, jedan od mnogih koji su zaslužni što je pozorišni život grada na Vrbasu posljednjih godina u ekspanziji.
Ta ekspanzija i uspjeh, nažalost, nisu proporcionalni onome što nadležne institucije ulažu u pozorišta, što struka označava kao fenomen.
“To jeste fenomen koji će vjerovatno nekad neki sociolozi i neki teoretičari pozorišnog života moći da upoređuju i da probaju da pišu o tome. Činjenica je da institucije i oni koji bi trebalo da se brinu o kulturi rade gotovo svjesno da se uruši i ono malo što imamo. S druge strane, onako narodski – sve što nas ne ubije, ojača nas”, svjedoči umjetnički direktor Dis teatra.
Nezavisne novine