Hrizanteme su najlepši jesenji ukras u vrtu ili na balkonu. Odlične za kombinovanje sa zimzelenim biljkama, lepe za leju.
Jesenje ruže su već procvetale i to je najsigurniji znak da se približavaju hladni dani, a uz krizanteme ni kiše neće moći da pokvare lep izgled vrta.
Hrizanteme cvetaju od avgusta do novembra i sve dok su u cvetu treba ih redovno i obilno zalivati.
Voda je, dakle, prvo pravilo koje treba ispoštovati da hrizanteme budu bujne i lepe. Drugo pravilo je da ih ne treba saditi gusto, jer se tako listovi posle kiše neće brzo osušiti, pa će brzo propasti.
Ne sadite ih guste i kvasite vodom!
Naime, ni tokom zalivanja ne treba kvasiti lišće pošto je osetljivo na vlagu. Takođe, ukoliko su pregusto posađene, hrizanteme će se izdužiti i tada neće imati bujne cvetove. Međutim, ko gaji hrizanteme u posudama na balkonu može da ih oblikuje poput malog drveta i tada je poželjno orezivanje donjih grana. Da bi se sačuvao loptasti oblik mora da ima dovoljno sunca.
Ako su pregusto posađene neće lepo cvetati.
Inače, jesenje ruže važe za veoma otporno cveće, pa uz malo nege mogu da ulepšaju tmurne dane. Sade se već u proleće, čim prestane opasnost od kasnih mrazeva. Potrebno im je rastresito zemljište (jer je osetljiva na vlagu) i idealan razmak u vrtu treba da bude 40 centimetara. Treba birati polusenovito mesto i što dalje od letnjih cvetnica. Da bi bujno cvetala treba je prihranjivati tečnim đubrivom već početkom avgusta.
Sada kupite odrasle biljke, kasno je sa sejanje .
Međutim, sada je kasno i može se samo nabaviti odrasla biljka koja, u većini slučajeva, ne preživi zimu pošto nema odgovarajuću negu. Pre svega, odraslu biljku koja cveta treba prihranjivati đubrivom koje ima veliku količinu kalijuma.
Takođe, moraju da se redovno uklanjaju precvetali cvetovi. Kada hrizantema završi sa cvetanjem, treba je skratiti na oko 30 centimetara visine. U zimski san ulazi tako što se prestaje sa zalivanjem i biljka skraćuje do zemlje.