To je izazvalo negodovanje opozicije, pa su iz SDS i PDP već poručili da neće podržati okavav zakon ako se stvari ne vrate na početak.
Najkrupnija promjena odnosi se na institucije koja treba da imenuju troje domaćih sudija, umjesto troje međunarodnih.
U prvom tekstu pisalo je da se sudije biraju tako što jednog bira Narodna skupština RS, a dvoje sudija predstavnički doma Parlamenta FBiH. Inače, to je sadašnja praksa kada se biraju ostale sudije u Ustavnom sudu BiH, gdje predsjednik Srpske dostavlja Narodnoj skupštini kandidate, a poslanici su ti koji ih biraju.
Međutim, u novom Prijedlogu zakona, koji je ostalim partijama iz Srpske stigao iz SNSD, piše da se domaće sudije biraju tako ih imenuje Predsjedništvo BiH, i to dvojicu iz FBiH a jednog iz RS, a to imenovanje treba da potvrdi Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Osim toga, promijenjen je i sam naziv akta – prvi se zvao Zakon o prestanku mandata stranih sudija i izboru domaćih sudija u Ustavnom sudu BiH, dok se dokument koji je danas u opticaju naziva Zakon o izboru sudija Ustavnog suda BiH prethodno biranih od strane predsjednika Evropskog suda za ljudska prava.
Predsjednik SDS Mirko Šarović kaže za Srpskainfo da su SNSD, u ime Kluba SDS-PDP u Predstavničkom domu, već javili da se ne slažu sa izmjenema.
– Prijedlog je loš i problematičan. Mi smo na sastanku lidera stranaka raspravljali o drugom tekstu koji je sada izmijenjen i nije dobar. Nema nigdje u ovom prijedlogu Narodne skupštine Republike Srpske, već troje sudija bira Predsjedništvo BiH i potvrđuje Dom naroda BiH. Na taj način izlaze u susret Hrvatima, što je nepotrebno – poručuje Šarović.
Predsjednik PDP Branislav Borenović smatra da nije dobro da se iz odlučivanja o domaćim sudijama isključuje Narodna skupština i predsjednik Republike Srpske, kao ni da nema rokova u kome strane sudije treba da budu zamijenjene domaćim, jer to potencijalno ostavlja prostor za manipulacije od strane SDA.
– Na ovaj način se samo jača uloga Predsjedništva i zajedničkih institucija BiH, što je vrlo simptomatično, kontroverzno i teško prihvatljivo. Čudi me da je SNSD pristao da promijeni prijedlog i da iz sistema odlučivanja izbaci NSRS i predsjednika, što je poniženje tih institucija – kaže Borenovć.
Međutim, šefica Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu BiH Snježana Novaković Bursać smiruje tenzije i poručuje da ovo još nije konačan prijedlog zakona.
-Zakon će se još usaglašavati. To je verzija koja će se usaglašavati – kaže Novaković Bursać za Srpskainfo.
Na naše pitanje da li je izmjene u prijedlogu zakona tražio HDZ BiH, koji je ranije najavio da će takođe podržati odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, Novaković Bursać kaže: „Upravo sada usaglašavamo. Biće tu još izmjena“.
Srpska info