Izvještaj i preporuka Evropskom savjetu da dodijeli kandidatski status predstavlja novu šansu za BiH, rekao je Oliver Varhelji, evropski komesar za proširenje, u ekskluzivnom intervjuu za “Nezavisne novine”, nakon što je Evropska komisija predložila da se Bosni i Hercegovini dodijeli status kandidata uz osam uslova koje treba ispuniti.
“Ovakva vrsta poruke iz EU se ne dobija baš svaki dan. Ali mi sada pružamo ruku i ja se zaista nadam da će naša pružena ruka biti prihvaćena. Nadam se da ćemo prigrliti jedni druge”, rekao je on.
NN: Izveštaj je upravo objavljen, nisam imao priliku da ga pročitam, ali kako sam shvatio Bosna i Hercegovina je dobila uslovni kandidatski status. Da li je to dobra interpretacija?
VARHELJI: Nije uslovni status, radi se o formuli koja je već primijenjena kada je riječ o Ukrajini, što znači da mi sa naše strane Savjetu predlažemo da Bosni i Hercegovini daju kandidatski status, a onda da gledaju da li su ispunjene reforme zato što mi vjerujemo da se svi skupa nalazimo na jednoj geopolitičkoj raskrsnici. Evropa sada mora da da ponudu za BiH da zemlja ubrza svoj unutrašnji posao na evropskom putu.
NN: Ako sam dobro shvatio, ova ponuda je odgovor Evropske unije na zabrinutost sa zapadnog Balkana da EU možda ne misli ozbiljno kada su u pitanju evropske integracije?
VARHELJI: Ne bih ja to izrazio baš na taj način kao Vi zato što se ovakva vrsta poruke iz EU ne dobija baš svaki dan. Ali mi sada pružamo ruku i ja se zaista nadam da će naša pružena ruka biti prihvaćena. Nadam se da ćemo prigrliti jedni druge.
NN: Ono što smo ranije mogli da čujemo jeste da izvještaj neće biti baš pozitivan. Da li ovo što smo danas dobili to potvrđuje?
VARHELJI: Ja bih rekao da je izvještaj izbalansiran. U nekim područjima je kritičan, a u nekim drugim je pozitivan. Međutim, uprkos svoj toj negativnosti kada je riječ o BiH mi smo ubijeđeni da ona zaslužuje mnogo bolje i želimo da to stavimo na sto. Želimo da Bosna i Hercegovina dobije novi početak, zato što nam je potreban novi početak. Izbori u BiH su održani i nadam se da će dati zamah političarima u zemlji da institucije formiraju brzo i da što prije počnu s implementacijom reformi koje smo predložili, zato što ako bude tako – mnoge stvari se mogu promijeniti veoma brzo, sve ono na šta čekamo već toliko dugo.
NN: Vjerovatno ste čuli za ponovno brojanje glasova na nekim nivoima sa proteklih izbora. Da li ovo znači da tehničke reforme koje su usvojene za izborni proces nisu dovoljno dobre?
VARHELJI: Znate, ja nisam član Izborne komisije. Ono što vam mogu reći jeste da je prema izvještajima koje smo čitali sam dan izbora prošao relativno dobro, čak i bolje nego što su neki u medijima ili široj javnosti očekivali. Sada je na Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH da sprovede ponovno brojanje i da onda vidimo jasan i nedvosmislen rezultat. A onda treba da se fokusiramo na stvarna pitanja. Nadam se da će to sve biti riješeno brzo i da će CIK u budućnosti biti pouzdan kao što je bio pouzdan i do sada.
NN: S obzirom na to da još nisam uspio da vidim izvještaj, pretpostavljam da je 14 prioriteta i dalje u fokusu?
VARHELJI: Oni su suštinski. Jasno smo naznačili gdje su kritične reforme koje treba sprovesti. To su pravosuđe, naravno borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, migracije i funkcionalan migrantski sistem te, konačno, izborna reforma. To je vrlo hitna reforma.
NN: Trenutno se nalazim u glavnom štabu NATO-a u Briselu, a glavna tema je Ukrajina. Na koji način je ova ponuda koju ste danas predložili povezana s tim ratom?
VARHELJI: Naravno da je povezano zato što se tu radi i o geopolitici EU. To treba shvatiti i na takav način. Ali postoje kriterijumi koje BiH mora ispuniti. Mi ovo ne bismo ni predložili da nismo sigurni da se kriterijumi moraju ispuniti.
NN: U izvještaju se vjerovatno nalazi i potreba prilagođavanja spoljnoj politici EU? Kakva su očekivanja od BiH?
VARHELJI: Ista očekivanja kao i od bilo kojeg našeg partnera. Naravno za zemlju kandidata to je još i važnije zato što zemlje kandidate smatramo svojim saveznicima, posebno kada se radi o ratu čije posljedice svi osjećamo. Potrebna nam je solidarnost naših saveznika.
NN: Ja dolazim iz Republike Srpske, gdje postoji mnogo zabrinutosti o zaštiti Dejtonskog sporazuma. Da li je to pitanje povezano s evropskim integracijama?
VARHELJI: Nije povezano, Evropa je Evropa. Mi želimo BiH na temelju Dejtonskog sporazuma, ali BiH koja je funkcionalna. Želimo da svi u BiH djeluju na toj osnovi.
NN: Kakva je, po Vašem mišljenju, situacija na zapadnom Balkanu? Da li se popravlja ili pogoršava?
VARHELJI: Nadam se da kroz ove izvještaje koje smo objavili možemo pojačati našu relevantnost na zapadnom Balkanu. To dopunjavamo našim planom o pomoći u energetici za zapadni Balkan. Nadam se da ćemo to isporučiti u prvim danima sljedećeg mjeseca na samitu Berlinskog procesa i želimo pružiti trenutnu pomoć zapadnom Balkanu u suočavanju s energetskom krizom.
(Nezavisne novine)