U najtešnjim izborima u istoriji posleratne Austrije, Aleksander van der Belen pobedio je Norberta Hofera nakon prebrojavanja glasova koji su stigli poštom, iako je Hofer bio u blagoj prednosti nakon jučerašnjih izbora.
Van der Belen je dobio 50,3 posto glasova, a Hofer 49,7, saopštilo je ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije.
Norbert Hofer je priznao poraz obrativši se preko Fejsbuka. Na svom profilu je napisao da se zahvaljuje svim biračima na “odličnoj” podršci.
“Naravno da mi je danas žao. Međutim, zalaganje tokom predizborne kampanje je investicija u budućnost”, istakao je Hofer.
Svojim biračima je poručio da bi rado bio predsednik i pazio na “našu predivnu zemlju” i najavio da će i dalje davati doprinos pozitivnoj budućnosti Austrije.
Van der Belen, koji će stupiti na čelo države 8. jula, kada je predviđeno polaganje zakletve, u tesnoj trci u drugom krugu glasanja, tek nakon prebrojavanja glasova predatih putem pošte, došao je do pobede.
Na biralištima, u nedelju, Hofer je bio u prednosti sa 51,93 odsto osvojenih glasova, a Van der Belen je dobio 48,07.
Pošto je 14 odsto biračkog tela zatražilo glasačke listiće za glasanje putem pošte, to jest izdato je ukupno 885.437, bilo je neophodno da se sačeka njihovo prebrojavanje kako bi se znalo ko je pobedio na izborima, čiji ishod je bio najtešnji do sada.
Pravo glasa na predsedničkim izborima imalo je 6,4 miliona državljana Austrije starijih od 16 godina.
Inače, Hofer je u prvom krugu glasanja bio jasni pobednik sa osvojenih 35 odsto, a Van der Belen drugi sa 21 odsto dobijenih glasova.
Saopštavanje konačnih izbornih rezultata trebalo je da usledi između 15.30 i 16 časova, ali je došlo do kašnjenja jer je prebrojavanje glasova putem pošte moralo da se ponovi u Inzbruku.
Interesovanje za ishod predsedničkih izbora bilo je ogromno, i to ne samo na licu mesta u svečanoj sali ministarstva unutrašnjih poslova u Beču, gde se okupio veliki broj novinarskih ekipa čekajući da konačne rezultate objavi ministar unutrašnjih poslova Volfgang Sobotka, već i preko interneta, pa su mnogi informativni sajtovi bili povremeno nedostupni u periodu od 15.15 do posle proglašenja pobednika.
Van der Belen je strah od dolaska slobodara na vlast iskoristio da ujedini oko sebe sve snage koje su protiv desnice, dok je Hofer, osvojivši ogroman broj glasova bez podrške drugih partija, pokazao kolika je trenutna snaga slobodara na političkoj sceni Austrije.
Ishod izbora jasno pokazuje podeljenost društva u Austriji, između onih koji žele promene zbog nezadovoljstva dugogodišnjom vladavinom “velike” koalicije, i onih koji se plaše promena i povratka u desničarsku prošlost.
Nezadovoljstvo radom vlade je ispoljeno u prvom krugu izbora, kada su kandidati Socijaldemokratske partije i Narodne stranke osvojili po svega nešto ispod 12 odsto.
Dolazak na jednu visoku državnu funkciju stranke desne orijentacije plaši evropske zemlje, jer u gotovo svim raste njihova popularnost, ali je samo u Austriji uspela da dostigne podršku višu od 30 odsto.