Vakcina koja cilja na rak mogla bi biti dostupna prije kraja ove decenije, smatraju Ugur Sahin i Ozlem Tureci, bračni par koji stoji iza jedne od prvih vakcina protiv kovida 19.
Profesorka Tureci opisala je kako se mRNA tehnologija u srcu Biontekove vakcine protiv kovida može prenamijeniti tako da podstakne imunološki sistem da napada ćelije raka umjesto da napada korona viruse.
Upitan kada bi vakcina protiv raka temeljena na mRNA mogla biti spremna za upotrebu kod pacijenata, profesor Sahin je rekao da bi mogla biti dostupna “prije 2030. godine”.
Biontek je radio na mRNA vakcinama protiv raka prije izbijanja pandemije, ali kompanija se okrenula proizvodnji vakcina protiv kovida suočena s globalnom krizom. Kompanija sada ima nekoliko vakcina protiv raka u kliničkim ispitivanjima.
Njemačka kompanija se nada da će razviti tretmane za rak crijeva, melanom i druge vrste raka, ali pred njima su značajne prepreke. Ćelije raka koje čine tumore mogu biti načičkane širokim spektrom različitih proteina, što čini izuzetno teškim napraviti vakcine koje cilja na sve ćelije raka, a ne na zdrava tkiva, piše Kliks.
(Srpskainfo – Foto: Ilustracija/Arhiva)