“Ukoliko upotreba vojske postane neophodna, aktiviraćemo tu opciju.
To bi bila pomoć u olakšavanju procedure”, rekao je Orešković na konferenciji za novinare u Berlinu, poslije sastanka sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, prenosi Rojters.
Vlast i opozicija u Hrvatskoj podjeljeni su u pogledu potrebe za slanjem vojske na granicu, pa tako predsjednik Hrvatskog sabora Željko Rajner kaže da to zavisi od bezbjednosne procjene, dok bivši ministar obrane Ante Kotromanović (SDP) smatra da Hrvatska ne treba da žuri sa slanjem vojske na granicu. Susjedna Slovenija je takav potez odobrila prošlog mjeseca usvojivši izmjene postojećih zakona, a kroz sličan proces bi morala da prođe i Hrvatska ukoliko se na to odluči, navodi britanska agencija.
I bugarski parlament je 25. februara jednoglasno usvojio izmene Zakona o odbrambenim i oružanim snagama i odobrio učešće vojske u zaštiti granica zbog sve većeg migracionog pritiska.
Upozorenje obavještajnih agencija Vojna obavještajna služba Austrije (HNaA) upozorila je na ponavljanje izbjegličkog talasa iz 2015. i u ovoj godini, a izražava se bojazan da bi Austrija mogla da bude suočena sa masovnim dolaskom migranata, piše austrijska štampa.
Naime, eksperti službe u povjerljivom dokumentu izrazili su strahovanje da bi Austrija mogla postati “čekaonica” za 500.000 izbeglica.
HNaA tvrdi da iregularna migracija, to jest pritisak na Grčku neće popustiti, prije svega zato što Turska nije kooperativna u spriječavanju prolaska izbjeglica.
Prema HNaA izbjeglice će, zbog gotovo blokirane balkanske rute, tražiti druge rute, na primer preko Crnog mora ili Jonskog mora, odnosno ističonu rutu.
“Ako mjere za smanjenje migracije i mehanizmi kontrole na rutama koje vode ka Austriji do ljeta ne budu zadržane Austrija bi ponovo mogla da bude suočena sa masovnim dolaskom migranata.
Treba polaziti od toga da bi dimenzije iz 2015. bile dostignute, odnosno mogu biti i premašene. Time bi Austrija mogla postati čekaonica za iregularnu migraciju u srednjoj Evropi”, navodi se u upozorenju HNaA.
U kriznom štabu austrijske vojske se strahuje da bi u Austriji moglo doći do “zastoja” migranata, ako Njemačka ne bude bila dalje spremna da prima izbjeglice.
Njemačka pokrajina Bavarska već sada pušta samo još 3.000 izbeglica dnevno preko granice.
To znači da bi na leto do 500.000 izbjeglica u jednom trenutku boravilo u Austriji, kada bude došlo do zastoja ka Njemačkoj, što ne bi bilo savladivo, ističe HNaA. U povjerljivim dokumentima se ujedno ukazuje da je prošle godine oko 153.000 ljudi preko sjeverne Afrike i 850.000 preko Turske dospjelo u EU.
“Taj red veličine mogao bi biti premašen ove godine”, naglašava HNaA. Takođe HNaA ukazuje da je talas migracije nepromjenjeno velik, i da se u Turskoj trenutno nnalazi najmanje tri miliona, pretežno, izbeglica iz Sirije, Avganistana i Iraka.
Zbog bezbjednosne situacije i infrastrukture u zemljama porijekla se ne može aktuelno očekivati njihov povratak.
Zbog sve manje perspektive migranata treba računati sa rastom pritiska migracije ka Evropi, ukazuje HNaA dodajući da tome doprinosi i ponovo podstaknuti konflikt sa Kurdima.
(agencije)