NASA-ini inžinjeri su krajem prošle sedmice spoznali da se letjelica prebacila u vanredni modalitet rada. Problem su saznali tokom četvrtka kada su pokušali uspostaviti vezu sa letjelicom udaljenom od Zemlje 120 miliona kilometara.
Njegova funkcionalnost posljednji put je zabilježena 4. aprila, a nakon što su naučnici pokušali da ga u četvrtak usmjere prema središtu Mliječnog puta, uvidjeli su problem.
Prilikom vanrednog modaliteta rada, Kepler troši puno više energije tako da NASA-ini inžinjeri moraju što brže osposobiti letjelicu kako bi nastavila normalan rad. Ipak, NASA nije otkrila šta je uzrokovalo samostalno aktiviranje režima rada koji bi se trebao paliti samo u slučaju hitne nužde.
Sama lokacija Keplera koji se trenutno nalazi na oko 120 miliona kilometara od Zemlje dodatno otežava bilo kakav pokušaj popravke ili akcije usmjerene ka oporavnu letjelice zbog nemogućnosti komunikacije u realnom vremenu.
Čak i pri brzini svjetlosti, signal između Zemlje i Keplera putuje isuviše dugo – čak 13 punih minuta potrebno je da signal sa Zemlje otputuje do letjelice i da se vrati u obliku odgovora.
Kepler je lansiran 2009. godine sa zadatkom da pomoću svog posebnog teleskopa traži egzoplanete slične Zemlji. Pored kvara koji ga je zadesio 2013. godine, Kepler je uspješno otkrio čak 5.000 egzoplaneta.
(klix.ba)