Vijeće je utvrdilo da nije prihvatljiv zahtjev Kluba delegata bošnjačkog naroda koji se tiče zaključka u vezi sa Zakonom o Danu Republike Srpske, kojim Narodna skupština obavezuje Vladu Srpske da uskladi Zakon o praznicima Srpske u dijelu koji se odnosi na ispoljavanje vjerskih sloboda, saopšteno je iz Ustavnog suda Srpske.
S obzirom na to da osporeni zaključak ne sadrži pravnu normu opšteg karaktera, već se njime izražava opredjeljenje Narodne skupštine u pogledu određenog pitanja političke prirode, Vijeće je ocijenilo da nije u njegovoj nadležnosti da ocjenjuje saglasnost osporenog zaključka sa odredbama Ustava o zaštiti vitalnih interesa konstitutivnih naroda.
Vijeće je odlučivalo i o meritumu zahtjeva Kluba delegata bošnjačkog naroda koji su se ticali povrede postupka donošenja Odluke o konstatovanju rezultata republičkog referenduma, Odluke o prestanku mandata članovima Republičke komisije za sprovođenje referenduma, Odluke o davanju posebnog ovlašćenja, Zaključku u vezi sa Izvještajem Republičke komisije za sprovođenje referenduma o rezultatu republičkog referenduma na pitanje: “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”.
U sva četiri predmeta Vijeće je donijelo posebne odluke kojima je na jedinstven način utvrđeno da je u postupcima donošenja ovih odluka povrijeđen vitalni nacionalni interes konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Imajući u vidu da su osporene odluke izglasane na sjednici Narodne skupštine koja je održana 11. oktobra, te da su objavljene u “Službenom glasniku Republike Srpske” od 12. oktobra, Vijeće je utvrdilo da je Narodna skupština Srpske, protivno Amandmanu 82. na Ustav kojim je dopunjen član 70. Ustava, propustila da osporene odluke dostavi na razmatranje Vijeću naroda Republike Srpske.
Vijeće je odlučilo i o meritumu zahtjeva Kluba delegata bošnjačkog naroda u vezi sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske, koji je Narodna skupština Srpske izglasala 13. oktobra. Vijeće je donijelo odluku kojom je utvrđeno da članom 13. navedenog zakona nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.
Iznoseći razloge za odluku Vijeće je istaklo, prije svega, da navodi iz obrazloženja odluke o pokretanju postupka zaštite vitalnog interesa ne ukazuju na povredu nijednog od zaštićenih prava konstitutivnih naroda utvrđenih odredbama Amandmana 87. kojim je dopunjen član 70. Ustava.
Osporenim zakonskom odredbom kojom se određuje sastav Komisije za izlaganje, prema ocjeni Vijeća, ne daje se prednost nekom konstitutivnom narodu u odnosu na ostale, niti se prave razlike među njima.
Ova norma jednako se odnosi na sve narode i građane u Republici Srpskoj i njome se ne pravi razlika po nacionalnom kriterijumu za članstvo u ovoj komisiji, niti pretpostavlja bilo kakvu zabranu ili nemogućnost da Bošnjaci, isto kao i pripadnici drugih naroda, ravnopravno učestvuju u konkurenciji za predsjednika Komisije, njegovog zamjenika, članove Komisije i njihove zamjenike.
Ovakvo propisivanje, smatra Vijeće, ne može se dovesti u vezu sa ustavnim načelom o proporcionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda u javnim institucijama Republike Srpske.
Izvor: SRNA