Ustavni sud BiH stavio van snage Izborni zakon Srpske: Uslijedile oštre reakcije iz Srpske (VIDEO)

July 24, 2024, 5:14 pm

Ustavni sud BiH je nakon današnje vanredne sjednice privremeno stavio van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske a odluka je donesena na zahtjev Denisa Zvizdića, zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Istaknuto je kako je jedan od razloga za takvu odluku taj što bi zakon mogao da naruši ustavni poredak i političku stabilnost BiH. Na ovu odluku Ustavnog suda stižu i reakcije stižu iz Srpske odakle ponavaljaju kako se privremena mjera počela stvarati odmah nakon što je Parlament Srpske usvojio odluku o izbornom zakonu Srpske.

Obrazlažući svoju odluku, Ustavni sud je ocijenio očiglednim da okolnosti ovog predmeta pokreću vrlo ozbiljna i složena pitanja ustavnosti osporenog Izbornog zakona Srpske te navode kako osporeni reguliše ona pitanja koja su u nadležnosti Izbornog zakona BiH. Ustavni sud  smatra i da postoje valjane sumnje da bi osporeni zakon mogao da naruši ustavni poredak i političku stabilnost BiH.

”Zato bi implementacija Izbornog zakona Srpske ozbiljno podrivala ulogu Centralne izborne komisije BiH. I sama mogućnost organizovanja predstojećih lokalnih izbora u Republici Srpskoj primjenom osporenog zakona predstavlja prijetnju za nastanak nepopravljive štete za demokratski izborni proces, pravnu sigurnost i vladavinu prava”,navodi ovaj sud.

Ova odluka je donesena na zahtjev Denisa Zvizdića, zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma koji je i podržao današnju odluku. Rekao je da je suština te odluke da u “jednoj državi ne mogu biti dva izborna sistema”.

”Ovdje su stvari potpuno jasne. Namjera im je bila u potpunosti preuzeti nadležnosti CIK i da se svi segmenti izbornog zakona sa nivoa BiH prebace na nivo RS. Cilj je da vladajuća koalicija, koja se plaši transparentnosti, i dalje drži sve pod kontrolom i zadrži političku moć. Cilj su bili izbori – ne po volji glasača – nego po volji birača. Ovakva stvar neće proći, ne samo po pitanju izbornog zakona, nego bilo kojeg antiustavnog akta ili aktivnosti. Oni neće proći ni sada, niti u narednom periodu. Bićemo do kraja budni” poručio je Zvizdić.

Na odluku Ustavnog suda reagovao je i predsjednik Srpske Milorad Dodik. Izjavio je da kada se vide kakve, kako i na koji način se donose odluke Ustavnog suda još više dobija na značaju odredba zakona o neprimjenjivanju njegovih odluka na teritoriji Srpske.

” Krnji Ustavni sud smatra da ‘postoje valjane sumnje da bi osporeni zakon mogao da naruši ustavni poredak i političku stabilnost BiH’. Ovakav stav suda se navodi iako je članom 1 Izbornog zakona BiH propisano: ‘Ovim zakonom uređuje se izbor članova i delegata Parlamentarne skupštine BiH i članova Predsjedništva BiH, te utvrđuju principi koji važe za izbore na svim nivoima vlasti u BiH. ”,rekao je Dodik.

Srpski član predsjedništva Željka Cvijanović smatra  kako je kroz svoju praksu već mnogo puta dokazao da je Ustavni sud BiH asistent političkom Sarajevu, OHR-u i pojedinim stranim ambasadama.

” To, između ostalog, znači i da je BiH obična kolonija, a Ustavni sud puki instrument u rukama onih koji je održavaju u tom ponižavajućem statusu. Djelujući na taj način Ustavni sud je, nažalost, generisao već mnogo političkih kriza u BiH ”,rekla je Cvijanovićeva.

Na ono što je usvojio parlament Srpske a što prema novoj odluci Ustavnog suda djeluje ništavno reagovao i predsjednik ovog zakonodavnog tijela Nenad Stevandić.

” Za nas je nevjerovatna odluka Ustavnog suda BiH, pogotovo zbog brzine kojom su to učinili, kao da su oni portirska služba Denisa Zvizdića ”,rekao je Stevandić.

Pojedini poslanici u parlementu Srpske tvrde kako izborni zakon ima svoju ustani osnov.

” Čak je usklađen i sa prvim članom Izbornog zakona BiH. Nismo zadirali u nadležnosti CIK-a BiH. S druge strane, krnji Ustavni sud BiH je izbacio sudije iz Republike Srpske iz kvoruma o odlučivanju, kršeći svoja pravila toliko očigledno i brutalno da je to jasno i studentu prve godine prava ”,rekao je Mazalica.

Ispred Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu navode da nepotpun sastav Ustavnog suda BiH ne štiti Ustav, te da je na sceni raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović istakao je da ponašanje suda ne ide u prilog smirivanju situacije kada je riječ o zakonskim rješenjima koji dolaze iz parlamenta Srpske. Podsjećamo, Izborni zakon je usvojila Narodna skupština Republike Srpske na sjednici održanoj 19. aprila 2024. godine, a zakon je stupio na snagu 17. jula.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *