Da li sumnjate u svoje talente i kvalitete? Pogledajte listu nekih od najpoštovanijih autora koji su čuli riječ “Ne” mnogo puta, a ipak nisu odustali.
Postoji mnogo primjera u istoriji kada čak ni knjige najtalentovanijih pisaca nisu mogle da nađu izdavača. Novela Stivena Kinga “Keri” okarakterisana je kao sumorna, a čak 30 izdavača smatrali su da ne obećava.
Rukopis “Hari Poter i kamen mudrosti “ odbijen je 12 puta prije nego što je ugledao svjetlost dana. Budući “Kralj horora” i prvi autor koji počeo da broji milijarde odbijen je bezbroj pita, a dobio je i uvredjive primjedbe prije nego što je doživio svjetski uspjeh.
Prohujalo sa vihorom, Margaret Mičel
Margaret je trebalo 10 godina da napiše epsku ljubavnu priču o Skarlet O’Hari i Retu Batleru. Njen ogroman rukopis (preko 1.000 stranica) odbijen je 38 puta prije nego što je jedan izdavač, na nagovor Mičelinog muža, konačno pristao da objavi priču u junu 1936. godine. Samo šest mjeseci kasnije, roman je prodat u preko milion kopija a Margaret Mičel nagrađena je Pulicerom.
Lolita, Vladimir Nabokov
„Lolita“ je nailazila samo na odbijanje pune dvije godine u Americi. Konačno, priča o tinejdžerki koja se zaljubljuje u starijeg čovjeka našla je svog izdavača u Francuskoj. Ubrzo je postala bestseler, i pojavila se u Americi. Lolita se sada smatra jednom od najboljih knjiga dvadesetog vijeka i uvrštena je u listu magazina „Time“, kao jedna od 100 najboljih u XX veku.
Pomoć, Ketrin Stoket
Čak 60 literalnih agenata odbilo je novelu „The Help“ jer su smatrali da je ova oštra priča o rasnoj nejednakosti osuđena na propast. Srećom, jedna mala izdavačka kuća pristala je da objavi knjigu, i postala je bestseler tri nedjelje nakon izdavanja. Knjiga je prodata do 2011. godine u milion primjeraka, i dugo je stajala na bestseler listi The New York Timesa.
Gospodar muva, Vilijam Golding
Budući dobitnik Nobelove nagrade odbijen je 21 put prije nego što je njegova knjiga konačno objavljena. Knjiga nije odmah prepoznata, te 1954. godine prodato je 3.000 primjeraka. Ali dvije godine kasnije, 1956., „Gospodar muva“ postao je apsolutni bestseler.
Dnevnik Ane Frank,
Ana Frank Knjiga koja je kasnije stavljena na listu UNESCA (Memory of the World register), odbijena je 15 puta. Jedan izdavač napisao je: „Devojka nema, kako mi se čini, specijalno viđenje ili osećaj koji bi tu knjigu izdigao iznad nivoa „radoznalost“. Otac Ane Frank konačno je 1947. godine izdao novelu, koja je odmah postala bestseler.
Keri, Stiven King
„Nismo zainteresovani za naučnu fantastiku koja se suočava sa negativnim utopijama. Takve knjige se ne prodaju.“ Stiven King primio je ovo pismo nakon što je svoju prvu knjigu „Keri“ poslao 13. put izdavačima. Nekoliko mjeseci kasnije, knjiga je otišla u štampu. Prve godine nakon što je izdata, više od milion kopija je prodato. Sada, priča o djevojci koja ima nevjerovatno jake telekinetičke sposobnosti smatra se klasikom horor žanra.
Galeb Džonatan Livingston, Ričard Bah
Ričard Bah suočio se sa 18 odbijanja prije nego što je pronašao izdavača. „Niko ne želi da čita knjigu o galebu. To je apsurdno,“ rekao je jedan od izdavača. Bilo kako bilo, kada je knjiga izdata, odmah je postala hit, i već u prvoj godini prodata je u milion kopija. Pored toga, preokrenula je život bivšeg pilota američkog vazduhoplovstva u svjetski poznatog pisca.
Bilježnica, Nikolas Sparks
Teško je povjerovati da je ova dirljiva ljubavna priča odbijena 24 puta prije nego što ju je objavila izdavačka kuća „Teresa Park“. Ova knjiga donijela je milionsku zaradu pomenutoj izdavačkoj kući, a u oktobru 1996. kada je objavljena, odmah se popela na vrh New York Timesove bestseler liste (žanr fikcija).
Letopisi Narnije, K.S. Luis
Ova poznata priča fantastike bila je uporno odbijana tokom dugog perioda. Luis je 37 puta odbijan prije nego što je sreo literalnog agenta koji mu je pomogao da objavi knjigu. Sada priča o četvoro dece koji su se našli u magičnoj zemlji ima preko 100 miliona kopija na 47 jezika.
Hari Poter i kamen mudrosti, J.K. Rouling
Priča o Hariju Poteru odbijena je 12 puta pre nego što je izdata. Prvo izdanje imalo je samo 1.000 kopija, ali je knjiga odmah prepoznata kao jedna od najboljih dječijih knjiga godine u Britaniji. Sada već brend, koji vrijedi preko 15 milijardi dolara, Hari Poter druga je knjiga (iza Biblije) na svijetu po broju kopija i po prodaji.