“Želimo da se nađe rješenje za ovo političko pitanje uz puno uvažavanje ratnih veterana i njihovih porodica. Povjeriću ovo pitanje narednih nekoliko dana ministru branilaca Tomi Medvedu da ga pokuša riješiti uz konsenzus. Nakon toga pristupićemo i cjelovitom zakonskom rješenju, da bismo zatvorili ova ideološka pitanja”, poručio je Plenković.
On je rekao da je svima jasno da kontekst ustaškog koncentracionog logora Јasenovac i pozdrav “Za dom spremni” ne idu zajedno.
“Naši su stavovi vrlo jasni i čvrsti. Savjet za suočavanje s posljedicama totalitarnog režima ima zadatak da riješi nešto što dosad nije bilo riješeno. Njihov je zadatak da nam kao Vladi daju određene preporuke i savjete kako da se ta pitanja riješe zakonito, a rok je 1. mart naredne godine”, rekao je Plenković hrvatskim medijima.
Lider Samostalne demokratske srpske stranke /SDSS/ Milorad Pupovac poručio je da je najduži vremenski okvir u kom će SDSS zatražiti uklanjanje table sa ustaškim pozdravom “Za dom spremni” u Јasenovcu novembar, inače koalicija puca.
Veterani Hrvatskih odbrambenih snaga /HOS/ su u centru Јasenovca, nedaleko od bivšeg ustaškog koncentracionog logora, u februaru prošle godine otkrili spomen-obilježje na kojem je uklesan ustaški pozdrav “Za dom spremni”.
Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora u Drugom svjetskom ratu zaključila je da je u Јasenovcu i Donjoj Gradini ubijeno više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Јevreja.
RTRS