Raškovićev “braniteljski status” takođe bi se mogao naći pod istragom.
Rašković je u srijedu podnio ostavku na mjesto dožupana šibensko-kninskog kako bi mogao aktivirati mandat poslanika u hrvatskom saboru. Kako je Telegram juče ekskluzivno saznao, Rašković planira ući u Sabor i tamo dati podršku Domoljubnoj koaliciji predvođenoj HDZ-om.
Između ostaloga Uskok će provjeriti i tvrdnje Milorada Pupovca kako je Rašković bio pod pritiskom stranke s kojom su godinama sarađivali i bili partneri u vlasti. Uskok je dao nalog i za provjeru izjava Mostovaca, tačnije, provjeravaće navodne pritiske kojima su bili izloženi Stipe Petrina i Ivan Kovačić.
Na stranicama Državnog odvjetništva objavljeno je saopštenje u kom piše da su naložili policiji istragu, na osnovu saznanja iz medija o prijetnjama te navodnom kupovanju–trgovini mandatima, tj. mogućim koruptivnim aktivnostima prema osobama koje su na osnovu službenih rezultata parlamentarnih izbora dobile saborski mandat za 8. saziv Hrvatskog sabora.
Mirko Rašković do konsultacija o sastavljanju nove Vlade s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović bio “političar anonimus”, mada je u lokalnoj sredini poznato lice.
Rašković je rođen 1952. u Kninu, a cijeli rat do Oluje proveo je u Kninu i kao kapetan prve klase vojske tzv. SAO Krajine vodio je kasarnu Stara straža.
Početkom Oluje pobjegao je u Beograd iz kojeg se početkom 1996. vraća u svoj kninski stan.
Kako je objavio “Jutarnji list” na njegovom povratku insistirala je tadašnja Vlada Hrvatske, a realizovao ga je tadašnji ministar policije Ivan Jarnjak.
Kako navodi “Jutarnji”, iako je Rašković formalno bio na strani Srba, paralelno je radio za hrvatsku vojnu obavještajnu službu pružajući joj korisne informacije.
“Stoga je tada i odluka Vlade bila da Raškovića i njegovu porodicu treba po svaku cijenu zbrinuti”, navodi list.
Najintrigantniji dio priče oko Mirka Raškovića vezan je uz njegovu vojnu penziju MORH-a u iznosu od 7312 kuna, koju je ostvario nakon odlaska iz Hrvatskih šuma, a koju je “zamrznuo” stupanjem na dužnost šibensko-kninskog dožupana zbog plate.
Potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac u petak je rekao da bi član SDSS-a Mirko Rašković svojim kolegama trebao reći ko ga pritišće u vezi s podrškom za mandatara vlade, kao i to s kime se dan prije konsultacija na Pantovčaku sastao i o čemu je tom prilikom razgovarao.
Pupovac je, gostujući u Dnevniku HTV-a, ponovio da Raškovića niko u SDSS-u nije pritiskao , kako je Rašković rekao predsjednici i od nje zatražio zaštitu.
“Rašković bi trebao reći s kime se dan prije konsultacija, u srijedu, kada je trebao biti u SDSS-u, sastao u jednom zagrebačkom hotelu i o čemu su razgovarali. Mi znamo kojoj političkoj opciji pripada taj s kime se sastao i znamo s kim je prije toga razgovarao. On treba reći je li slobodan čovjek i može li donositi odluke, treba li mu naša pomoć ili je on pomoć zatražio na drugoj strani, ali mora reći od koga traži pomoć”, kazao je Pupovac.
Odgovarajući na pitanje da li zna čime je vršen pritisak na Raškovića i da li je li riječ o tome da on navodno nije u Registru branitelja a prima vojnu penziju, Pupovac je rekao kako su čuli razne neprovjerene stvari, ali d aim nisu pridavali pažnju jer je Rašković aktivan i zaslužan član stranke, ali da su prije nekoliko dana “s relevantnog mjesta” čuli da je to istina.
Pupovac smatra kako je neobično da se Rašković na pritiske u stranci požalio predsjednici Republike nakon što je on (Pupovac) rekao predsjednici da je Samostalna demokratska srpska stranka izložena pritiscima i pokušaju destrukcije već tri mjeseca.
“SDSS je izložen pritiscima stranke s kojom je godinama bio partner u vlasti”, kazao je.
Na pitanje da li razmišlja o sankcionisanju Raškovića, Pupovac je rekao da je SDSS spreman dam u pruži pomoć ako mu je pomoć potrebna.
“Ako je zatočenik, mi ćemo ga osloboditi, mi nismo pripadnici ISIS-a da sječemo glave, mi smo prijatelji i onima koji su u nevolji spremni smo pomoći, a bojimo se da je naš član u nevolji,” zaključio je Pupovac.
(Nezavisne)