“Ovo je treća interpelacija koja će biti upućena i narodnim poslanicima. Riječ je o obimnom dokumentu u kome je Vladi Srpske postavljeno 12 pitanja sa ozbiljnim obrazloženjima”, rekao je Čavić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je istakao da namjera opozicije da traži odgovore od Vlade Srpske posredstvom interpelacije proizilazi iz Programa o radu Vlade iz 2014. godine kada je premijer Srpske Željka Cvijanović informisala javnost i narodne poslanike šta su ciljevi.
“Među ciljevima je bila i reforma javnih preduzeća, odnosno efikasno uspostavljanje javnih preduzeća kako bi se ostvarila značajna dobit za privredu Republike Srpske. Nažalost, ovo je samo pusta želja koju demantuju brojni izvještaji objavljeni na sajtu Banjalučke berze, ali i izvještaji Vlade”, dodao je Čavić.
On smatra da su četiri javna preduzeća ispunila uslove za stečajni postupak – “Željeznice Republike Srpske”, “Pošte Srpske”, Olimpijski centar “Jahorina” i “Robne rezerve”, koje su već u stečaju.
“Sva javna preduzeća su u posljednje dvije godine imala enormna povećanja broja zaposlenih, uz rast gubitaka, neizmirenih obaveza za zaposlene radnike po osnovu poreza i doprinosa, te prema bankama”, tvrdi Čavić i navodi da je “Elektroprivreda Republike Srpske” povećavala obaveze za 270 miliona KM.
Čavić je ponovio da će, ukoliko bude nastavljeno nepoštivanje skupštinskog Poslovnika o radu, Ustava i zakona, NDP u dogovoru sa koalicionkim partnerima koristiti sve oblike vanparlamentarne borbe.
On je ponovio da će u narednih 10 dana podnijeti krivične prijave protiv odgovornih lica koja su spriječila objavljivanje u Službenom glasniku odluke o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH, iako ga od toga, kako tvrdi, odgovaraju pojedine zapadne diplomate, ne preciziravši koje.
Na pitanje kako komentariše činjenicu da Savjet ministara BiH nikada nije propisao obavezu Radio-televiziji Republike Srpske /RTRS/ da ustupi svoju opremu, Čavić je rekao da ne može komentarisati nešto što nije čuo i vidio, ali da je što se njega tiče RTRS “najcrnja medijska kuća”.
Planinčević smatra da Vlada Srpske ne pokazuje dobru volju da se na institucinonalan način prekine sa, kako kaže, pljačkom javnih preduzeća u Srpskoj.
“Javna preduzeća bi trebalo da budu nosioci razvoja i posluju pozitivno, te na taj način daju doprinos punjenje budžeta Srpske”, rekao je Planinčević.
Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Miroslav Brčkalo kaže da opozicija koristi ustavne i poslovničke mogućnosti da posredstvom interpelacija razgovaraju o životnim temama.
Opozicione partije su ranije predale interpelacije o stanju u zdravstvenom i penzionom sistemu te o ekonomskoj politici Vlade Srpske, a rok za Vladin odgovor je 60 dana.
SRNA